Baroko Maraton Plasy

Po roce jsem zavítal do Plasů u Plzně, abych opět zdolal Baroko maraton. Tentokrát jsem měl jediný a zdánlivě snadno splnitelný cíl překonat loňský čas. Na start jsem se bohužel postavil docela dozadu, takže jsem byl hned na úvod bržděný pomalejšími závodníky a jejich předbíhání mi ubralo v začátku síly. Potom přišlo na třetím kilometru první výraznější stoupání, které když jsem vyběhl, měl jsem stehna tuhá jako kdybych byl kilometr před cílem. To jsem vůbec nechápal a trochu mě to znepokojilo. Naštěstí s přibývajícími kilometry zatuhlost odcházela a na 10 km již byla prakticky pryč.

Jenže jeden problém se vyřešil a přišel nový. Na občetstvovačce jsem snědl půlku banánu a nevím, jestli to bylo tím, ale během chvíle jsem si musel odběhnout do lesa na záchod a to mi sebralo drahocenné desítky vteřin. To se bohužel stalo také na zhruba 16 km, ale pak už to bylo zase dobré. Po těchto nutných zastávkách mi utekli všichni spoluzávodníci a já jsem běžel prakticky sám. Běželo se docela v pohodě, ale problém byl, že jsem nedokázal zrychlit a běžel hodně pomalu. Zdálo se mi, že do alespoň trochu rozumného tempa jsem se dostal až v posledních 10 km, ale když teď srovnávám časy jednotlivých kilometrů letos a vloni, opravdu šlo jenom o zdání. Výsledný čas jsem měl 3:25:24, což znamená zhoršení loňského času o 3 minuty a 37 vteřin. Budiž mi útěchou alespoň to, že se letos více lidem běželo hůř a závod dokončili s horším časem než loni.

Závod byl perfektně zorganizovaný stejně jako vloni. U mě je vždy důležité perfektní značení trati, jelikož mám silné sklony k bloudění a to bylo odvedeno na jedničku. Občerstvovačky byly prakticky na každém rohu zejména v závěru závodu, kdy bylo hodně horko. Dokonce jsem na nich zahlédl i hodně dobrot, ale snažil jsem se nezdržovat, vypít pár kelímků s vodou nebo ionťákem a opět běžet dále. Sprcha v cíli mě příjemně osvěžila a těstovinový salát taky bodl.

Na závěr bych rád poděkoval Radkovi Brunnerovi, který mě svezl autem. Bylo to mnohem příjemnější než jet autobusem jako minulý rok. Osádka auta měla opravdu výjimečnou běžeckou výkonnost. Jednalo se totiž o tým Babice, který stejně jako loni vyhrál týmovou štafetu. Výkonově jsem tedy příliš nezapadl 🙂