Běh Napajedelskou branou 2018

Tento týden jsem se již snažil maximálně odpočívat a regenerovat před Spartathlonem. Ačkoli jsem od úterý do čtvrtka naběhal relativně hodně kilometrů, bylo to téměř 70 km, vše v pomalém tempu. A čím víc kilometrů jsem měl v nohách, tím lépe jsem se cítil. V pátek jsem si dopřál běžecké volno a zašel na masáž. V sobotu jsem měl mít poslední rychlejší trénink před Spartathlonem a měl měřit 8 km. A já jsem se čistě náhodou dozvěděl o Běhu Napajedelskou branou, který má 5 mil, což je téměř přesně 8 km. A než opět běžet v bystřických ulicích, rozhodl jsem se raději zúčastnit tohoto závodu.

Dopoledne před závodem jsem se malinko rozklusal, dal 3 rovinky a do Napajedel na závod vyrážel zhruba v 15 hodin. Samotný start byl v 16:30 a tak jsem měl ještě dostatek času na rozklusání a rozcvičení přímo na místě. Plán jsem měl jasný, vyběhnout s rozumem v tempu 3:50 min/km a následně tempo přizpůsobit aktuálnímu pocitu. Z loňských výsledků jsem věděl, že zde nebude příliš velká konkurence a že bych mohl závod teoreticky i vyhrát.

Start závodu.

Start závodu. (foto Eva Dufková)

Průběh závodu.

Průběh závodu. (foto Eva Dufková)

Start se přibližoval, ale nikdo se nehrnul ke startovní čáře. Stál jsem opodál a taky se po vzoru ostatních malinko obával postavit do čelní řady. Až nás musel pán od časomíry popostrčit, abychom se startu nebáli přišli k čáře blíž. Zanedlouho zazněl startovní výstřel a já se vydal přesně v plánovaném tempu 3:50 a běžel spolu s dalšími ve velké skupince. Velmi mě překvapilo, že zde nikdo nepřepálil a všichni běželi v balíku a vypadalo to, jako kdyby taktizovali. Něco podobného jsem ještě nezažil a myslel jsem, že tohle se může stát jenom na dráze.

Probíhám cílem.

Probíhám cílem. (foto Eva Dufková)

Vyhlášení závodu.

Vyhlášení závodu. (foto Eva Dufková)

Závod se běžel na 4 okruhy po 2 km. Po prvním kole jsme skupinka asi 10 lidí proběhli cílem a já jsem celou dobu běžel schovaný v balíku. Cítil jsem se v pohodě, měl jsem rezervu a trochu mi přišlo nefér, že mám na rychlejší tempo a přitom běžím schovaný mezi dalšími běžci. Nechtěl jsem takto běžet až do posledního kilometru a najednou přidat, abych protnul cílovou čáru jako první. Takže jsem se rozhodl jít v průběhu třetího kilometru do čela a v polovině závodu jsem měl náskok na ostatní již asi 10 metrů. Ale jeden závodník se nedal a během chvíle mě doběhl. Trochu jsem znejistěl a bál se, že by mě mohl předběhnout. Nedalo se nic dělat a musel jsem postupně zrychlovat, ale pořád se držel jako klíště. Při průběhu do posledního kola jsem věděl, že musím zrychlit ještě víc, abych nemusel sprintovat o první místo pár metrů před cílem. A tak jsem se v jednom kraťounkém seběhu snažil utrhnout, ale nepodařilo se. Další příležitostí byla otočka zhruba 800 metrů před cílem. Zde jsem se otočil a trochu máknul. Během pár desítek metrů jsem viděl, že můj soupeř náhle odpadá a vytvořila se mezi námi velká mezera. Při doběhu do cíle se obávaný sprint nekonal a dokonce jsem si mohl dovolit i malinko zpomalit a vychutnat cílovou rovinku. Mezičasy po jednotlivých okruzích jsem podle oficiální časomíry měl 7:43, 7:25, 7:19 a 6:58. Je krásně vidět, jak jsem postupně zrychloval až na tempo 3:30 min/km v závěrečném okruhu.

Vítězná trofej a medaile.

Vítězná trofej a medaile.

Po závodě následovalo vyhlášení s předáním medaile, plakety a dárkových předmětů od sponzorů a následně jsem vyrazil domů, jelikož jsem mezitím dostal velký hlad.

Výsledky

http://www.championchip.cz/results/2018092230/VysNap5.pdf

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/3034583442

8 komentáře

Přidat komentář: