Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2016

Půlmaraton v Olomouci jsem běžel jen proto, že se jednalo spíš o rodinnou záležitost než abych se zde snažil trhat rekordy. Stejně jako vloni jsem i letos běžel s taťkou a bráchou. Tentokrát brácha vyzvedl startovní čísla už v pátek, takže jsme měli v sobotu před závodem víc času na odpočinek a mohli přijet prakticky až těsně před startem. Po příjezdu do Olomouce jsem stihl maximálně krátké klusání a focení se skupinkou lidí, kteří také běželi a které trénuje můj trenér. Nejvíc mě při předzávodním rozklusání překvapili Keňani, kteří se rozbíhali v teplácích a bundách. Já jsem byl rád, že jsem se mohl zchladit v kašně a jim byla v těch tropických teplotách asi zima.

Fotka s částí tréninkové skupiny mého trenéra

Fotka s částí tréninkové skupiny mého trenéra

Závod mi úplně nezapadal do mých dalších plánovaných závodů, proto jsem se s trenérem domluvil, že poběžím jen tréninkově bez většího odpočinutí a tak, abych se příliš neunavil a byl brzo schopný najet na další náročný trénink směřovaný k 24 hodinovce v Kladně. Ve středu před závodem jsem měl tempový 14 km běh 4:00 min/km a neběželo se mi úplně dobře. Počasí také nebylo úplně ideální a kvůli šetření sil jsem se nakonec rozhodl pro relativně pomalé závodní tempo 4 min/km.

Na začátku závodu jsem ještě běžel ve skupinkách, ale čím víc kilometrů jsem měl v nohách, tím méně běžců jsem potkával.

Na začátku závodu jsem ještě běžel ve skupinkách, ale čím víc kilometrů jsem měl v nohách, tím méně běžců jsem potkával.

Přesně v 7 večer závod odstartoval klasicky Smetanovou Vltavou. Vybíhal jsem z koridoru A, takže jsem prakticky ihned proběhl startem. Jak už jsem si na podobných masových závodech zvykl, předbíhali mě všichni zprava i zleva a já jsem se propadal pořadím. Mě to ale příliš neznepokojovalo, důležité bylo hlídat si svoje plánované čtyřkové tempo. To se mi dařilo a nenechal jsem se strhnout davem přepalovačů začátků. Už od druhého kilometru jsem se začínal dostávat dopředu a přepalovače v pomalu odpadajících skupinkách předbíhat. Některým to ale vydrželo déle a pohled na ně už po pár kilometrech nebyl moc hezký. Podle hodinek jsem perfektně držel tempo 4 min/km, ale bohužel na 5 km jsem zjistil, že podle kilometrovníku ztrácím 15 vteřin kvůli nepřesnosti GPS. To jsem se rozhodl v následujících 5 km stáhnout. Trochu jsem zrychlil, ale bohužel se mi ztrátu podařilo dohnat až na 13 km, kterým jsem probíhal přesně za 52 minut. Stále jsem předbíhal a běželo se mi parádně. Trochu jsem ztrácel na občerstvovačkách, na každé jsem hodně pil, klidně i 3 kelímky a vždy si vzal houbičku na polití hlavy a trička. Těsně před 18 km jsem předběhl jednoho závodníka a další přede mnou byl už opravdu hodně daleko. Rozhodl jsem se nikam nehnat, vychutnat si závod a začal jsem rozdávat úsměvy všude okolo sebe a děkovat fanouškům za báječné povzbuzování. Nakonec se ve mě přece jenom probudil soutěživý duch a v cílové rovince jsem se rozeběhl v tempu minimálně 3:30 min/km a předběhl ještě 2 soupeře.

Osvěžující sprcha, kterou jsem právě probíhal a naplno si ji užíval.

Celý závod se mi běželo perfektně a velmi jsem si ho užil. Běžel jsem s rezervou a v cíli jsem měl ještě hodně sil. Většinu závodů se snažím hnát za každou vteřinou, ale tentokrát to bylo jiné. Možná i proto jsem víc vnímal atmosféru závodu, která byla naprosto neskutečná, stovky a tisíce povzbuzujících všude okolo trati. A povzbuzovali jako šílení. V jednu chvíli jsem si z řad fanoušků vyslechl i názor, že to „flákám“. Ale měli tak trochu pravdu.

Blíží se závěr závodu.

Do cíle jsem doběhl za 1:24:25 (reálný čas 1:24:19), takže přesně podle plánu. Celkově jsem obsadil 48 místo z 4358 doběhnuvších. Pokud použiji oficiální mezičasy, pak jsem jednotlivé pětikilometrové úseky (poslední měřil 6,1 km) běžel v tempu 4:03, 3:59, 3:57 a 4:01 min/km. Pokud bych počítal průměrné tempo první desítky a zbytku závodu, vychází na 4:01 a 3:59 min/km. To je můj první půlmaraton, kdy se mi podařilo druhou polovinu závodu běžet rychleji.

Cílová rovinka s modrým kobercem.

Cílová rovinka s modrým kobercem.

Diplom půlmaraton Olomouc 2016

Závod byl dobře organizovaný, občerstvovačky byly téměř na každém rohu, dobrovolníků, vody a iontů bylo dostatek a houbiček taky. Výborní byli zahrádkáři, kteří nám v průběhu dali plnou 1,5 litrovou láhev se studenou vodou a mezi běžci jsme si ji postupně předávali a každý na sebe část obsahu nalil. Bylo to úžasné osvěžení, protože od pořadatelů byla voda většinou mnohem teplejší. I když bylo docela horko, myslím, že mě příliš neovlivnilo a běželo se mi dobře.