Budějovický Mercury maraton 2016

Mercury maraton v Českých Budějovicích jsem běžel již po čtvrté. Od roku 2012 jsem vynechal jen loni, protože jsem promeškal začátek registrace a závod se vyprodal dříve než jsem se přihlásil. Tento maraton se běhá v podzemní garáži nákupního centra Mercury. Proto je zde krásně teplíčko a prakticky ideální teplota na běhání. Někdo sice může namítnout, že 63 okruhů v garáži při více než 500 zatáčkách není normální, ale mě to tak tragické nepřipadne. Velká výhoda tkví například v tom, že člověk může využít občerstvovačku každých 666 metrů.

Do Budějovic jsem cestoval společně s Danem, Vilmou a Terezkou. Cesta probíhala bez problémů, dorazili jsme dostatečně včas, zvládli se zaregistrovat, protáhnout a rozklusat. V 9 hodin byl start závodu na 4 km, ale pro nás maratonce byl start až lehce po 10 hodině. Vzhledem k tomu, že jsem se na závod nijak zvlášť nepřipravoval a šel ho bez vyladění prakticky z plného tréninku, neměl jsem nějaké vysoké očekávání. Chtěl jsem ale zaběhnout pod 3 hodiny a ideálně překonat svůj osobák 2:58:49. Na začátek jsem chtěl zvolit rychlejší tempo okolo 4:00 min/km a nechat se překvapit, jak dlouho to vydržím a jak to všechno nakonec dopadne.

Znamenalo to čas 2 minuty a 40 vteřin na kolo a do poloviny závodu se mi dařilo v pohodě toto tempo držet, čas kola se pohyboval v rozmězí 2:35-2:40. Okolo 10 km jsem se dokonce dostal na první pozici v mé kategorii a to mě velmi překvapilo. V tu chvíli jsem doufal, že by to mohlo vyjít a já bych se dostal na bednu.

Jenže zhruba v polovině závodu začalo přituhovat a začal jsem zpomalovat. Až nyní po závodě si uvědomuju, jak důležitá je pro mě GPS s ukazatelem průměrného tempa a tempa posledního kilometru. Zde jsem se bez toho musel obejít, pouze jsem si odmačkával jednotlivá kola na hodinkách. Při času 2:35 na kolo to znamenalo tempo 3:53 min/km a to je při maratonu hodně rychlé. Zvlášť když v průběhu závodu ztrácím čas předbíháním pomalejších závodníků, občas je nutné přibrzdit nebo udělat rychlou kličku a to bere hodně sil. Takže přesně v polovině závodu se kolem mě prohnala dvojice pronásledovatelů a já se najednou ocitl na třetí pozici. A abych úplně ztratil motivaci, po dalších dvou kolech mě předběhl další a já byl najednou bramborový. Na 25 km jsem si navíc musel odskočit na záchod a ztratil okolo minuty a 10 vteřin. Tímto jsem definitivně přestal pomýšlet na umístění v první trojce.

Tempo sice postupně spadlo na zhruba 4:15 min/km, ale pozitivní bylo, že jsem ho dokázal držet a dále již neklesalo. Nikdo další mě už naštěstí předběhnout nedokázal. V cíli jsem byl nakonec celkově na 6 místě a v kategorii bohužel bramborový se ztrátou jedné minuty a 12 vteřin na třetího. Výsledný čas byl ale parádních 2:52:27, což znamená vylepšení osobáku o 6 minut. Letos jsem tedy se závodem velmi spokojený a příští rok se pokusím čas ještě vylepšit.

Graf vývoje tempa
Graf vývoje tempa – absolutní vítěz Dan Orálek (červená), třetí v mojí kategorii Ondra Teplý (fialová) a já (modrá) – pokles tempa mezi 24 a 28 km zapříčinila nutná návštěva WC.

Závod byl jako vždy perfektně organizovaný, obsluha občerstvovačky vynikající, rychlá a pohotová, to se opravdu jen tak nevidí. V každém kole jsem si na plátně mohl zjistit, na jakém umístění se právě nacházím a kolik mi zbývá do konce kol. Jen je škoda, že jsem si počtu kol na tabuli všiml až 7 kol před cílem, ale to je moje chyba. Naprosto dokonale jsou zpracované výsledky, vlastně se u tohoto závodu o výsledcích nedá mluvit a soubor je nazvaný „Podrobná analýza“ a tento název naprosto sedí. K závodu mám pouze jednu výtku, před závodem přišla mailem informace o tom, že závodníci nemají běhat ve skupinkách, aby nebránili rychlejším běžcům v předbíhání. Pak ale vůbec nechápu, proč na start postavili vodiče na čas 3:30 a spolu s ním běžel balík běžců, který se velmi složitě přebíhal. Naštěstí ale běžci postupně odpadávali a ke konci závodu už s vodičem běžel jen jeden běžec.

Po vyhlášení jsme s Danem, Vilmou a Terezkou vyrazili zpátky do Brna. Cesta již bohužel neprobíhala tak bezproblémově jako ranní cesta na závod. V průběhu dne napadlo okolo 10 cm sněhu a zřejmě sníh zapříčinil převrácení kamionu na D1 a tříhodinové čekání v koloně. Nakonec se nám ale podařilo sjet z dálnice a úsek s nehodou objet.

Fotky

Před startem (Autor Petr Švanda)
Před startem (Autor Petr Švanda)
Při vyhlašování výsledků (Autor Daniel Orálek)
Při vyhlašování výsledků (Autor Daniel Orálek)
Při vyhlašování výsledků (Autor Evžen Ge)
Při vyhlašování výsledků (Autor Evžen Ge)

Výsledky – podrobná analýza

Video ze závodu

Komentáře

  1. Běžel jsi fakt pěkně. Gratuluji k času – k osobáčku, a i když to nevyšlo na bednu, tak hlavní je, že jsi se závodem spokojený 🙂

    1. Petře, díky! Spokojený jsem maximálně. Bedna by byla už jen takový bonus navíc, ale tu si nechávám na příště 🙂 Ty jsi taky běžel velmi dobře! A díky za super fotky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *