Zhodnocení běžeckého roku 2015

Při psaní zhodnocení roku 2014 a plánování dalšího roku by mě ani ve snu nenapadlo, jak běžecky úspěšný bude rok 2015.

V roce 2015 jsem běhal 269 dnů, zbylých 96 dnů jsem měl z různých důvodů volno. Na začátku roku jsem měl chřipku, později mě bolela holeň na levé noze a bolest byla opravdu nesnesitelná. Snažil jsem se to přeběhat, ale kulhavým běžeckým stylem to nebylo vůbec ideální. Musel jsem to nakonec kompenzovat kolem, ale to mě tolik nebavilo.

Celkově jsem naběhal 4966 km, z toho bylo 1180 km závodních, celkem jsem odběhal 16 závodů:
1x 5 km (Běh na Svatý Hostýn)
3x 10 km (Loap PBT Vaší ligy, Rohálovská desítka, Čertovská desítka Kroměříž)
2x půlmaraton (RunCzech Praha, RunCzech Olomouc)
1x maraton (RunCzech Maraton Praha)
1x 50 km (Brdská stezka)
1x 66 km (Hostýnská Osma)
1x 86 km (MČR v UltraTrailu Borák)
3x 100 km (Winschoten, Ostrava, Plzeň)
1x 12 hodinovka (Stromovka)
1x 24 hodinovka (Kladno)
1x 246 km (Spartathlon)

Největší úspěchy seřazené podle důležitosti:
1. Úspěšné dokončení Spartathlonu. (246km, 32:56:16)
2. 68 místo na mistrovství světa na 100 km v holandském Winschotenu. V cíli jako druhý Čech, zároveň zlepšení osobáku o více než 20 minut. Společně s Danem a Radkem historicky nejlepší čas ČR v družstvech.
3. První místo v UltraCupu.
4. Vicemistr ČR v ultratrailu.
5. Vicemistr ČR v běhu na 100 km.
6. Obhajoba vítězství v běhu na 12 hodin ve Stromovce.

Naběhané kilometry v jednotlivých měsících:
Leden – 464 km
Únor – 340 km
Březen – 400 km
Duben – 239 km
Květen – 450 km
Červen – 407 km
Červenec – 407 km
Srpen – 630 km
Září – 532 km
Říjen – 340 km
Listopad – 260 km
Prosinec – 487 km

Ale mimo cílů, které se povedly, jsem měl i takové, které se bohužel nepovedly. Dosud každý rok od začátku mého běhání jsem dokázal zlepšit osobák na maratonu. Letos se mi to ale poprvé nepodařilo. Je to zejména proto, že jsem prakticky přestal běhat maratony a přešel na ultra. V roce 2015 jsem běžel pouze RunCzech pražský maraton a ten byl těsně po zranění a dopadl pro mě přímo katastrofálně. Také jsem se chtěl kvalifikovat na ME/MS v běhu na 24 hodin a závod v Kladně mi nevyšel úplně podle představ. V loňském shrnutí roku jsem si předsevzal, že naběhám alespoň 5000 km a to se mi také nepovedlo, i když od této mety jsem nebyl příliš vzdálený. V průběhu roku jsem totiž pochopil, že množství kilometrů není rozhodující.

Celý rok mi psal tréninkové plány trenér Pavel Novák, trénink to byl občas hodně tvrdý, ale přinesl své ovoce. Často se mi stávalo, že jsem měl období únavy, ze které jsem se dlouho dostával. Do tréninků jsem se snažil vždy dát maximum a občas běhal delší vzdálenosti a rychleji než by asi bylo zdrávo. Na tom musím zapracovat, aby se mi běhalo víc v pohodě a hlavně na závody dokázal být plně připravený. Letos se také musím víc zaměřit na regeneraci, odpočinek a spánek.

Letošní rok začal dobře, hned na úvod jsem si zaběhl Tuřanský novoroční půlmaraton a s výsledkem jsem byl velmi spokojený. Snad to takto bude pokračovat i v dalších závodech. Plány mám veliké, rád bych zlepšil osobák na maraton a 100 km. Maraton poběžím za pár dnů v Českých Budějovicích v garáži, kde ale zatím nemám velké ambice. Osobák na maratonu tak bude možné zlepšit jedině na pražském maratonu v květnu, který se běží zároveň jako mistrovství ČR. Kvalifikoval jsem se půlmaratonským časem, takže bych měl mít startovné zdarma. S mojí oblíbenou stovkou by to mělo být lepší a pokud to půjde dobře, rád bych si ji zaběhl opět 3x. Určitě poběžím MČR 26.3. v Plzni, potom možná stovku ve Winschotenu a pokud se bude konat mistrovství světa na 100km, tak chci opět reprezentovat. Věřím, že čas z Winschotenu 2015 bude reprezentaci stačit. Nejnáročnějším závodem, který letos plánuji bude určitě Spartathlon, na kterém chci opět zažít ten nezapomenutelný pocit při dotyku nohy krále Leonidase v cíli.

Komentáře

 1. Pěkný výčet dokončených závodů Ondro a ještě lepší seznam dosažených úspěchů :-), jdeš nám všem příkladem. Já jsem zatím přihlášená na Rohálovskou 10, Pražský maraton, Olomoucký půlmaraton a Valachiarun, ale určitě bych chtěla znovu pokořit Hostýnskou osmu a zlepšit osobáky na všech tratích. Loni se mi podařilo posunout ručičku zpět jen na desítce :-), ovšem zaběhla jsem svůj první maraton. Tak ať se daří!

  1. Ahoj Jitko, Rohálovskou desítku chci běžet taky, takže se tam určitě uvidíme 🙂 Pražský maraton i Olomoucký půlmaraton taky plánuju. S H8 se ještě musím rozmyslet, protože závodů je nějak moc a možná letos poprvé vynechám.

   Věřím, že se ti letos osobáky podaří posunout. Na půlmaratonu máš hodně vyrovnané výkony, tam stačí jen malinko a bude to tam. A od maratonu už teď víš, co očekávat, takže to půjde taky 🙂

   Ať se daří nejen v běhání,
   Ondra

 2. Ondro, fakt neskutecnej rok.. Behas neuveritelne a jdes krasne nahoru. Fandim Ti a obdiv! 12:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *