Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2018

Když mi z RunCzechu zhruba 10 dnů před závodem dorazil email, že je ještě 400 volných míst na startu závodu, nasadili mi brouka do hlavy. Brácha a taťka už byli přihlášení minulý rok a asi i kdybych neběžel, jel bych se na závod podívat alespoň jako divák. V neděli 6 dnů před závodem jsem psal trenérovi a nakonec jsme se domluvili, ať si závod zaběhnu. Říkal jsem si, že za pětistovku je to ještě rozumná cena a tak jsem se rychle přihlásil. Bohužel díky pozdní registraci jsem vyfasoval číslo 3848 v koridoru J. Startovat z J pro mě bylo ale nepřijatelné a tak jsem řešil, jak se dostat do B a zjistil jsem, že by to mělo jít změnit při vyzvedávání startovního čísla v kanceláři závodu. A taky že jo, číslo přelepili koridorem B a bylo po problému.

V den závodu jsem se dopoledne ještě malinko rozklusal, protáhl, dal 3 rovinky a po obědě ještě na chvíli zalehl do postele. Ve 3 hodiny jsme ale vyráželi do Olomouce, na výdej čísel jsme dorazili na poslední chvíli, ale alespoň jsme nemuseli stát dlouho ve frontě. Prošli expo a pomalu vyrazili na start se zastávkou v kavárně na nealko pivko. Při cestě jsem potkal Dana Orálka, tak jsme trochu pokecali. Pak už se ale nachyloval start závodu a já se ještě rozklusal, protáhl, dal opět nějaké rovinky a šel naposledy vyčkat frontu na toiku u startu závodu. Pak jsem se v koridoru snažil procpat co nejblíže ke startovní čáře, ale to se mi úplně nepodařilo. Ztrátu jsem měl 13 vteřin, což znamenalo po startu proplétání se mezi hromadou pomalých běžců a to mi ubíralo hromadu sil a navíc jsem musel běžet delší trasou v zatáčkách. Ale nedalo se nic dělat a brzo se to roztrhalo a běželo se dobře.

V cíli s vyrytou medailí.
V cíli s vyrytou medailí.

Díky skvělým podmínkám jsem se odvážil atakovat můj letitý osobák 1:20:07 z roku 2015 a mým cílem bylo běžet pod 80 minut. Jako pomůcku jsme měl na ruce náramek s mezičasy na každý kilometr na celkový čas 1:20. Závod jsem se snažil rozeběhnout přesně na tento čas a první pětku jsem měl za 19:04. Oproti plánu byla pomalejší o 6 vteřin hlavně díky úvodnímu proplétání se mezi ostatními běžci. Závod hezky ubíhal, stále jsem předbíhal, na desítce jsem byl za 37:40 a to znamenalo náskok 15 vteřin oproti plánu. Zatím dobrý vývoj závodu, ale pomalu už jsem se začínal bát krize. Ta ale ne a ne přijít a já si užíval každý další kilometr bez ní. Až do 14 km jsem celou dobu bojoval sám, ale zde jsem se dotáhl na běžce, který měl podobné tempo jako já. Rozhodl jsem se ho zuby nehty držet a nepustit. A to se dařilo. Společně jsme ukrajovali další a další kilometry a já se divil, že běžím stále rychleji a krize nepřichází. Občas mi hodinky ukázaly kilometr pod 3:40 min/km a já si říkal, že tohle není možné. A 17 km dokonce za 3:28, to mi snad musel foukat vítr do zad, jinak si to nedokážu vysvětlit. I další kilometry až do cíle jsem sekal po 3:40, ale v posledním kilometru jsem již se závodníkem přede mnou nedokázal držet krok a v cíli jsem byl o 3 vteřiny pomalejší. V posledním kilometru mi dělaly velké problémy kostky, chvílemi jsem měl pocit jako kdybych si měl každým krokem vyvrtnout kotník. A to jsem na kostky zvyklý z Prahy, ale tam je to ve srovnání s Olomoucí pohoda.

Diplom s mezičasy.
Diplom s mezičasy.

Stupňovaným tempem při úžasné atmosféře jsem nakonec do cíle doběhl s neskutečným čipovým časem 1:18:12. Znamená to vysněné prolomení 80 minutové hranice a zároveň nečekané vylepšení osobáku o téměř 2 minuty, přesněji 1:55. V cíli jsem byl šťastný jako blecha a nevěřil bych, že jsem schopný běžet půlmaraton v průměrném tempu 3:42 min/km. Letos v červnu se mi na krátkých distancích nějak daří, na začátku měsíce jsem si zaběhl osobák na maratonu a teď tohle. Zbývá ještě vylepšit letošní lehce pokulhávající výsledky na ultra závodech a budu celkově spokojený.

Krásná medaile z přední strany.
Krásná medaile z přední strany.

Musím poděkovat svému trenérovi Pavlovi Novákovi, kterému neustále připravuji překvapení v podobě nečekaných závodů na poslední chvíli. I přesto mě ale dokáže skvěle připravit a vyladit k dokonalosti. Teď už si dám na chvíli se závoděním klid a budu se plně soustředit na mistrovství ČR na 24 hodin v Kladně ve druhé polovině července.

Medaile ze zadní strany s vyrytým časem.
Medaile ze zadní strany s vyrytým časem.

Vývoj závodu podle oficiální časomíry:

Vzdálenost Čipový čas Čas úseku Průměrné tempo úseku Průměrné tempo závodu
5 km 0:19:04 0:19:04 3:49 min/km 3:49 min/km
10 km 0:37:40 0:18:36 3:43 min/km 3:46 min/km
15 km 0:55:57 0:18:17 3:39 min/km 3:44 min/km
21,1 km 1:18:12 0:22:15 3:39 min/km 3:42 min/km

Výsledky

https://www.runczech.com/srv/www/qf/cs/ramjet/resultsEventDetail?eventId=21448&frm.subeventId=21449&page=1&per_page=15&sort=finishTime

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/2798896158

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *