Mistrovství ČR v běhu na 100 km v Plzni 2022

Tentokrát jsem jel do Plzně s velmi smíšenými pocity. Moje letošní běhání neprobíhá standardně a docela se trápím. Překvapivě se mi podařilo před nedávnem zaběhnout velmi slušný výsledek na Rohálovské desítce v Prusinovicích, ale je jasné, že stovka formu prověří mnohem důkladněji. Navíc jsem týden před závodem chytl nějakého bacila, který mě před závodem sužoval. Pár dnů před závodem se situace zlepšila, ale jak jsem zjistil po závodě, nebylo to zdaleka ještě pryč. I to byl důvod, proč jsem před závodem kladl důraz hlavně na odpočinek a příliš toho již nenaběhal. Cíle jsem si tentokrát musel stanovit hlavně reálné, vzhledem k tomu, co mám naběháno a samozřejmě výrazně horší než obvykle. Tím cílem bylo zaběhnout pod 8 hodin, což znamená tempo 4:48 min/km.

Plakát závodu.
Plakát závodu.

Vzhledem k práci a rekonstrukci baráku jsme tentokrát s Barčou vyráželi nestandardně až v pátek po práci. Standardně vyrážím už o den dříve, abych měl pátek čas na předzávodní odpočinek a aklimatizaci. Po cestě jsem na poslední chvíli stihl vyzvednout startovní balíček a potěšilo mě startovní číslo 1, protože mi něco našeptává, že ho mám na tomto závodě naposledy. V penzionu jsme se rychle ubytovali a šli spát. Ráno jsme vstávali velmi brzy a opět se rychle sbalili a vyrazili na start. Barči jsem sdělil poslední instrukce k mému občerstvování a v rychlosti se rozklusal a protáhl.

S Barčou těsně před startem.
S Barčou těsně před startem. (foto Dan Orálek)
Start závodu.
Start závodu. (foto Dan Orálek)

Samotný závod pro mě neprobíhal nijak dramaticky, takže ho popíšu jen v krátkosti. Na úvod jsem plánoval tempo 4:40, ale běželo se mi vcelku hezky a tak jsem začal trochu rychleji. Vyhovovalo mi, že okolo mě nikdo nebyl a já si sám udával tempo a běžel svůj vlastní závod. Na metě maratonu jsem se ocitl okolo 3:12, což je skoro o čtvrthodinku pomaleji než bývá mým zvykem. Ale nerozhodilo mě to a já si běžel dál, jelikož sil jsem v tu chvíli cítil ještě dost a tempo výrazně neupadalo. Padesátým kilometrem jsem probíhal celkově na sedmé příčce.

Začátek závodu.
Začátek závodu. (foto Dan Orálek)

Od 60 km jsem se soustředil na počítání tempa, kterým musím běžet do cíle, abych dosáhl výsledného času pod 8 hodin. Při výpočtech se můj výsledek pohyboval nejčastěji mezi 5:05 – 5:10 min/km a věděl jsem, že vydržet takové tempo je reálné. Běželo se mi stále relativně dobře, ale nebylo to zadarmo. Věřím, že bych dokázal i malinko zrychlit, ale nebyl důvod bojovat. Chvíli mě motivoval Dan, u kterého jsem ztratil přehled, ve kterém je okruhu a říkal jsem si, že bych ho mohl předběhnout, ale brzy jsem zjistil, že jsem před ním.

Otočka v polovině okruhu.
Otočka v polovině okruhu. (foto Vlasta Šroubek)

Podařilo se mi dobře rozvrhnout síly a do cíle jsem doběhl v čase 7:59:13, čímž jsem těsně splnil plán zaběhnout pod 8 hodin. V cíli jsem dal sprchu, zašli jsme s Barčou a Danem na čepované nealko pivo a počkali na vyhlášení. Po něm jsme se již nezdržovali a vyrazili na 400 km dlouhou cestu domů. Po cestě jsme si ještě v Plzni neodpustili návštěvu McDonaldu, kde jsem si dal zaslouženého dvojitého McRoyal s jalapeňos.

Vyhlášení mojí kategorie.
Vyhlášení mojí kategorie. (foto Vlasta Šroubek)

Články o závodě

https://plzensky.denik.cz/ostatni_region/ultravytrvalci-si-to-o-tituly-v-behu-na-sto-kilometru-rozdaji-opet-v-plzni-20220.html
https://www.ultrapulmaratonec.cz/2022/03/29/dvanacty-hrac/

Výsledky závodu

http://online.4timing.cz/?id_zavodu=327

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/8528218657

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *