Prvomájový Burky běh Hulín 2017

První květnový den jsem se rozhodl strávit závodem v Hulíně. Běžel se tam třetí ročník prvomájového půlmaratonu společně se čtvrtmaratonem. Pro čtvrtmaratonce byla připravená 2 kola po zhruba 5 km a pro půlmaratonce dvojnásobek. Start byl naplánovaný na rozumných 11 hodin a tak byla možnost se dobře vyspat a na závod připravit.

Už při příjezdu do Hulína to vypadalo na velmi krásné počasí, teploměr ukazoval skoro 15 stupňů a svítilo sluníčko. Opravdu vydařený den na závod, i když se jednalo prakticky o skokové oteplení a trochu jsem se bál velkého horka. Naštěstí foukal vcelku příjemný vítr a tak se to dalo zvládnout a ani jsem se v průběhu závodu nijak extrémně nezpotil.

Před závodem jsem stihl využít velmi zajímavé možnosti vyzkoušet boty Saucony, které zde prezentovala běžecká speciálka Best4run z Přerova. Zkusil jsem na nohu obout modrý model Freedom Iso a hned mi bota připadala nějaká až podezřele pohodlná a lehká. Rozhodl jsem se ji vyzkoušet i v závodu a musím uznat, že jsem dlouho na noze neměl něco tak pohodlného, hodně dobře odtlumeného, zároveň ale lehkého a s dropem pouhých 4 mm. Zdá se být přímo ideální botou do doby, než člověk zjistí cenu. Mám určité mantinely a 5 tisíc už nejsem ochoten do bot investovat. Menší nevýhodou bylo až doma zjištění, že se mi od bot vytvořila odřenina nad patou v místě, kde končí horní okraj boty. Ale to nebylo až tak zásadní.

Závod jsem chtěl běžet opět podobně jako půlmaraton v Kroměříži zhruba před měsícem, tedy pouze tréninkově a s časem okolo 1:23. Když jsem ale vyběhl, cítil jsem se docela dobře a vypadalo to i na trochu lepší čas. Bohužel jsem ale udělal chybu, snažil se držet čtvrtmaratonců a na začátku běžel rychleji než bych měl. První dvě kola byla v pohodě, jen výběh nadjezdu nad dálnicí mě vyčerpával. Když jsem vbíhal do třetího kola, nejednou jsem se ocitl úplně sám. Přede mnou ani za mnou široko daleko nikdo a komentátor hlásil, že běžím na druhém místě. Věděl jsem, že s mým rychlejším začátkem už prvního nedoběhnu, spíš jsem se soustředil na udržení pozice a raději jsem běžel spíš už volnějším tempem. Občas se přede mnou objevil závodník o kolo zpět nebo štafeta a tak jsem byl alespoň tímto způsobem v kontaktu s ostatními běžci. Ve třetím kole jsem si bohužel musel odskočit na záchod a to mě stálo drahocenné vteřiny. Poslední kolo už jsem nijak nehrotil a běžel hodně v pohodě, abych se zbytečně nevyčerpal a dodržel domluvu s trenérem, že poběžím na zhruba 90%.

Závod se mi podařilo dokončit na celkovém druhém místě s časem 1:22:56, což je slušný výsledek. Kdybych byl ve druhé polovině v kontaktu s ostatními běžci, určitě bych dokázal být o nějakou vteřinku rychlejší. Ale bohužel jsem lehce přepálil a to je i vidět na mých mezičasech po jednotlivých okruzích: 20:02 (3:48 min/km), 20:22 (3:52 min/km), 21:17 (4:02 min/km), 21:16 (4:02 min/km).

Vyhlášení závodu.

Závod byl hezky zorganizovaný, zázemí bylo v příjemném prostředí restaurace se zahrádkou Bikebar. Pro závodníky byla v cíli připravená hezká účastnická medaile, zajištěné bylo i domácí pečené občerstvení a pití a klobása v cíli. To vše jen za startovné 100 Kč a tak pokud to půjde, rád se zúčastním i v příštím roce.