Trénink prosinec 2014

V prosinci jsem se snažil běhat trochu rychleji a delší vzdálenosti většinou s konstantní rychlostí. Celkem jsem naběhal 388 km s průměrným tempem 4:37 min/km.

Na začátku prosince jsem také podstoupil vytrvalostní text – laktátovou křivku na běžeckém pásu. Na test jsem se vydal do Mohelnice k panu doktoru Pozdíškovi (www.sportovnitesty.cz). Začínal jsem běžet na 8 km/h a vždy po šesti minutách mi rychlost zvýšili o 1 km/h. Konec nastal při rychlosti 16 km/h, kdy už jsem vůbec nemohl a musel skončit. Po každém úseku mi vzali krev, z které měřili úroveň laktátu. Výsledek vidíte na obrázku níže.

Laktátová křivka
Laktátová křivka

Je vidět, že základní vytrvalost mám docela dobrou, ale jakmile začnu běžet s vyšší intenzitou, velmi rychle ztrácím vytrvalost a výkonnost. Na základě výsledku mám přizpůsobený tréninkový plán a snad mi to pomůže upravit tvar křivky k lepšímu průběhu.

Komentáře

    1. Krev brali z ucha, vždy jen asi malinko, já tam na to neviděl 🙂 Na začátku testu, pak vždy před zvýšením rychlosti běhátka a na konci. Takže celkem 10x. Vlastně každá tečka v grafu znamená jeden odběr.

  1. Ahoj Ondro, po delší době jsem nahlédla na Tvé stránky a chci se zeptat, jestli na ten vytrvalostní test se může objednat kdokoliv a co to stojí? My jsme se včera vrátili z Francie, týden lyžování, ale mrzelo mne, že jsem si nevzala běžecké boty, každý večer ve středisku někdo z Francouzů běhal. A jelikož 2 dny nepustili kvůli 100km/h větru vůbec vleky, mohla jsem je využít. jinak ode dneška bych chtěla nasadit pořádný trénink na Rohálovku.

    1. Ahoj Jitko, jasně, může se na něj přihlásit kdokoliv. Dělá se to na hodně místech, ale většinou mají k dispozici jenom rotoped, což pro běžce není ideální. Testy na běhátku jsou spíše výjimkou, ale právě v Mohelnici je dělají, informace si můžeš přečíst na sportovnitesty.cz, mají několik variant třeba i se zhodnocením výsledku a doporučením v tréninku. Já jsem ale zvolil nejlevnější variantu za 1100 Kč a trenér mi podle výsledků upravil tréninkové plány. Přeju, ať jde hezky trénink na Rohálovskou desítku, zatím ji mám v plánu, takže pokud se nestane nic mimořádného, tak se tam uvidíme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *