Zhodnocení běžeckého roku 2014

Tento rok byl po běžecké stránce velmi úspěšný, idkyž nezačal příliš dobře. Začátkem roku jsem měl natažený stehenní sval a na několik týdnů mě to vyřadilo z tréninku. Prvních pár měsíců tedy nebylo nic moc a pořádně běhat jsem začal prakticky až v dubnu. Na pražský půlmaraton jsem tedy příliš netrénoval a to se i podepsalo na výsledném času (1:26:49). Na pražský maraton jsem už ale zvládl natrénovat a zlepšil jsem svůj osobák o rovnou minutu (2:58:49). Následně jsem se snažil připravit na svůj dosud nejdelší závod – 12 hodinovku. Tam se mi i přes potíže podařilo zvítězit s téměř 130 km. To mě povzbudilo a říkal jsem si, že bych mohl zkusit i 24 hodinovku.

Tudy se ubíral můj další trénink a svoji premiéru jsem kvůli velkým žaludečním problémům protrpěl, nezvládl jsem zdolat magickou hranici 200 km a skončil jsem na 196 km. 14 dnů po tomto závodě pro mě bylo velkým překvapením umístění na Hostýnské osmě na druhém místě v kategorii. Zejména proto, že vůbec v horách netrénuju, nejdou mi seběhy a navíc jsem ztratil minimálně 15 minut blouděním.

Na podzim jsem navázal spolupráci s Pavlem Novákem, běžeckým trenérem, se kterým moje tréninky dostaly pravidelnost, řád a nabraly na intenzitě. Pavel měl 6 týdnů na to, aby mě připravil na můj největší vrchol běžecké sezóny Mistrovství ČR v běhu na 100 km. Musím říct, že to byl můj největší loňský úspěch, protože jsem dokázal zaběhnout čas pod neskutečných 8 hodin. Kdyby neměla ČR tolik kvalitních ultramaratonců, určitě bych celkově skončil lepší než čtvrtý 🙂

Na začátku roku jsem si stanovil cíl uběhnout za celý rok 2014 celkem 3000 km. To byl cíl, který se z počátku roku zdál nereálný. Nakonec jsem ho hrubě překonal a naběhal celkem 4352 km (v průměru téměř 12 km denně). Když to půjde dobře, letos chci naběhat okolo 5000 km.

Komentáře

 1. no parada !

  citam blog len chvilku …cca ako dlho behas ? a mas nejaku sportovu-atleticku minulost ?

  ak to neni tajne aka je vyska/vaha ?

  vsetko dobre do noveho roku!

  tomas

  1. Ahoj Tome,
   běhám zatím jen relativně krátce, od začátku roku 2011, kdy jsem se začal připravovat na můj první půlmaraton v Praze. Předtím jsem v roce 2010 vyběhl tak maximálně 20x, takže to se nedá moc počítat. Předtím jsem vůbec nesportoval, pokud teda nepočítám základku, kdy jsem trochu závodil na kole.

   Měřím zhruba 184 cm a váhu jsem si loni držel okolo 80. Teď po Vánocích jsem trochu přibral na 82.

   Díky a tobě taky vše nej a ať se daří!

   1. no pekne …znova mi to hlava nebere ten pomer vyska/vaha …som si predstavoval typ ala Dao :-)…ale kazdy je asi iny a su aj ine veci ktore rozhoduju o vyslednom case …

    pekne ti to ide !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *