Novojičínský půlmaraton

Do Nového Jičína jsem si o víkendu zajel na svůj 24. půlmaraton v životě. Nutno ale poznamenat, že v poslední době jsem na půlmaratony zanevřel a poslední silniční půlku jsem běžel naposledy v roce 2018 v Olomouci. Proto jsem měl i malé obavy, jak závod dopadne, protože zkušenosti z poslední doby nemám a ani jsem pořádně nevěděl, jak závod rozběhnout. A taky se jednalo vyloženě jen o tréninkový závod a měl jsem od trenéra pokyny, abych se krotil, neběžel naplno a nechal i nějakou rezervu.

Dle propozic byla trať z 95 procent asfalt a zbytek dlažba, což je pro mě ideální. Trochu nesvůj jsem byl z profilu trati, kdy první polovina byla do kopce a druhá po obrátce z kopce, ale určitě lepší než kdyby to bylo obráceně.

Na cestu do Nového Jičína jsem si dal raději rezervu, protože jsem se bál, jaké to bude s parkováním. Realita ale byla úplně opačná od předpokladu a i blízko prezentace a startu bylo parkovacích míst dostatek. Prezentace proběhla rychle, vyfasoval jsem startovní číslo 157 a měl ještě dost času na protažení a rozklusání.

Po startu závodu v 9:00 jsem se, jak už u mě bývá zvykem, nikam nehnal a hezky si běžel svým tempem. Po vymotání se uličkami v Jičíně jsme zamířili na cyklostezku a v tu chvíli jsem mohl běžet odhadem okolo dvacátého místa. Nicméně jsem se pomalinku pořadím posouval vpřed a to mě motivovalo. Na sedmém kilometru jsem se dostal před Facebookovou legendu Dana Mičolu a stála přede mnou další výzva v podobě dvou běžců z Kopřivnického týmu, kteří ale měli slušný náskok. Ale i ten jsem po pár kilometrech stáhl a dostal se před ně. Při předbíhání jsem se je snažil povzbudit, což mělo spíše opačný efekt a jeden z běžců dokonce úplně zastavil a zřejmě se rozhodl odskočit na záchod. Já jsem pokračoval dále, ale již jsem před sebou nikoho dalšího neviděl.

První polovina závodu.
První polovina závodu. (foto facebook Novojičínský půlmaraton)

Mezitím mi průměrné tempo první půlky závodu kleslo až na 3:54 min/km, což nebylo úplně v plánu, ale zároveň se blížila otočka v polovině trati a já čekal, jak se mi poběží z kopce. Podle závodníků v protisměru jsem si spočítal, že běžím na sedmém místě, což nebylo vůbec zlé. Po otočce bylo zajímavé, že jsem dokázal velmi výrazně zrychlit a první celý kilometr jsem měl dokonce za 3:34 minut. Vůbec jsem si při první půlce do kopce neuvědomoval, jak výrazné stoupání vybíhám. Díky rychlejší druhé půlce jsem postupně dokázal snižovat průměrné tempo.

Doběh do cíle.
Doběh do cíle. (foto facebook Novojičínský půlmaraton)

Druhá polovina byla z pohledu vývoje závodu relativně nudná, běžel jsem s velkým odstupem na závodníka přede mnou i za mnou a proto se do cíle pořadí již nezměnilo. Cílovou pásku jsem protnul v čase 1:20:23, což na moji aktuální formu považuji za velmi kvalitní čas. Dokonce se celkově jedná o můj třetí nejlepší čas na půlmaratonu. V cíli jsem byl celkově na již zmíněném sedmém místě a v kategorii bramborový. Vzhledem k pozdnímu času vyhlášení jsem se výjimečně nezdržoval a po převlečení vyrazil domů.

Výsledky závodu

https://vysledky.timechip.cz/#2023/7

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/11105411512

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *