Podhostýnská desítka 2023

Vedení města Bystřice pod Hostýnem, hlavně Martinu Burdíkovi, patří velké poděkování. Právě on stál u zrodu myšlenky nového bystřického závodu, který nemá být pouze jednorázovou akcí, ale půjde o novou tradici, která se bude v Bystřici konat každoročně. Bystřice má hodně co nabídnout a takový závod si rozhodně zaslouží. A já jsem se upřímně velmi těšil na tento první ročník.

Malinko jsem se obával účasti, přece jen bylo v okolí zrovna v tomto termínu hodně sportovních událostí. Jenže v pondělí před závodní sobotou bylo proběhnutí tratě nanečisto. Popravdě mě účast asi 30 běžců až šokovala. Bylo to velké překvapení a v tu chvíli se mé obavy ze slabé účasti rozplynuly. Bohužel ale ani pro mě nebyl termín závodu zvolený ideálně, jelikož hned následující den jsem měl důležitý závod v Ostravě. Jednalo se o mistrovství ČR v maratonu ve veteránských kategoriích. Ačkoliv můj trenér příliš s účastí nesouhlasil, podpořit místní závod jsem prostě musel. Domluvili jsme se, že poběžím jen velmi zlehka okolo 5 min/km.

Tým ze Salzkottenu před startem závodu.
Tým ze Salzkottenu před startem závodu. (foto Roman Kalus)

Když jsem dorazil k prezentaci, bylo již náměstí slušně zaplněné. Viděl jsem mnoho známých tváří a se všemi jsem se snažil alespoň pozdravit. Postupně se blížil start závodu a já se snad poprvé ve své běžecké kariéře postavil na start tak krátké trati bez rozběhání a protažení. Po výstřelu v 10:10 jsem vyběhl na téměř desetikilometrovou trasu vedoucí přes Chvalčov, až do Lázní a zpět okolo vlakového nádraží na náměstí. Nejednalo se o úplně lehkou trasu a dle Garminu měla převýšení 186 metrů.

Zhruba v polovině závodu.
Zhruba v polovině závodu. (foto Pavel Novotný)

V průběhu závodu se nic zajímavého nedělo, snažil jsem se držet pořád konstantní tempo tak, abych splnil čas těsně pod 50 minut. A to se mi v cíli podařilo, se svým časem 48:50 jsem obsadil celkové 23 místo. Věřím, že kdybych se nešetřil a makal naplno, byl bych schopný vyhrát. Ale nedělní start byl důležitější a já věřím, že příští rok mi termín vyjde lépe a já poběžím naplno. Alespoň jsem v cíli mohl vypomoct organizačně a rozdal všem vítězům medaile. A musím říct, že to bylo náročnější než samotný závod. Vzhledem k množství kategorií, včetně mnoha dětských, trvalo vyhlášení okolo hodiny.

Přibíhám do cíle.
Přibíhám do cíle. (foto lubomirzbystrice.rajce.idnes.cz)
V cíli čekáme s Barčou na vyhlášení.
V cíli čekáme s Barčou na vyhlášení. (foto Roman Kalus)

Věřím, že příští rok překonáme i letošní hojnou účast, kdy běželo okolo 130 běžců, což považuji na první ročník za skvělý výsledek. Zároveň jsem byl příjemně překvapený atmosférou závodu a také účastí v dětských závodech, které byly rozdělené dle věku na 60, 200, 400 a 600 metrů. Myslím, že městem najatý tým Běhy Zlín na zajištění průběhu závodu odvedl velmi dobrou práci a již teď se těším na další ročník.

Asistování při vyhlašování závodu.
Asistování při vyhlašování závodu. (foto Roman Kalus)
Vyhlášení dětských kategorií.
Vyhlášení dětských kategorií. (foto Roman Kalus)

Výsledky závodu

https://behyzlin.cz/upload/file/1694258822_vysledky_10km_absolutne.pdf
https://behyzlin.cz/upload/file/1694258848_vysledky_10km_kat.pdf

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/11981047730

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *