Sri Chinmoy 6 hodin Šamorín 2023

Ačkoliv jsem se letos rozhodl běhat spíše kratší závody, stejně jsem neodolal vyzkoušet přece jen něco malinko delšího. Závod ve Slovenském Šamoríně jsem běžel již dvakrát a vždy jsem si ho perfektně užil, výborná je zde atmosféra, perfektně zásobená občerstvovačka, rovinatá trať a tak pokud vyjde počasí, je to závod stvořený na osobáky. Letos jsem se na závod ovšem vydával se smíšenými pocity. Jednak mi delší závody nejenom letos vůbec nejdou, ale také jsem před 14 dny běžel maraton v Salzkottenu na hranici svých možností a pochopitelně mě dost vyčerpal. Doufal jsem, že se z něj dokážu dostat, ale jestli se to podařilo prozradím o pár řádků dál.

Mám rád závody, na které se dobře vyspím a zde to vychází parádně. Budík ráno až 7:30 byl ideální a i s více než tříhodinovou cestou do Šamorína jsme měli dostatečnou časovou rezervu, abychom stihli start ve 13 hodin. Po příjezdu již probíhal závod na 100 km a 12 hodin a potěšilo mě, že byla hojná účast i z Česka. Vyzvedl jsem si startovní číslo 112 a ještě měl čas na rozklusání.

Start závodu.
Start závodu. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)

Po startu jsem si vyběhl velmi opatrným tempem tak, aby se mi běželo komfortně. Netlačil jsem na pilu a raději šetřil síly. Přede mnou vyběhli dopředu dva běžci, takže jsem si běžel na třetím místě. Jeden z nich běžel bosý a odhadoval jsem, že dlouho bez bot nedokáže běžet v takto svižnějším tempu. Nemýlil jsem se, brzy jsem byl před ním. Na první místo jsem se dostal okolo 17 km a snažil se vybudovat určitý pohodlný náskok, který bych dokázal udržet až do konce. Moje tempo se ustálilo okolo 4:30 až 4:40 min/km a běželo se mi dobře. Sice to bylo trochu pomaleji, než jsem si před závodem představoval, ale nechtěl jsem přepálit. Maratonem jsem probíhal za 3:14:10 a dosud šlo vše podle plánu.

Průběh závodu.
Průběh závodu. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)
Průběh závodu.
Průběh závodu. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)
Průběh závodu.
Průběh závodu. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)

Po maratonu se to ale začalo horšit a tempo upadalo. Bylo to dříve, než bych si přál. Ačkoliv jsem nepřepálil, stejně se velmi brzy projevilo výrazné zpomalení. Bohužel tempo postupně spadlo až k 6 min/km a to už člověk tak nějak ztrácí motivaci. Můj cíl se začal ubírat směrem k 72 km, které odpovídá zaokrouhlenému průměrnému tempu závodu 5 min/km. Hlavně poslední hodinu jsem bojoval, protože jsem nevěděl, jestli nebudu potřebovat ještě jednu zastávku na záchod, která by mě o splnění tohoto cíle mohla připravit. Naštěstí vše dopadlo dobře a metou 72 km jsem probíhal asi dvě minuty před koncem závodu. Zároveň s nakrouženou rovnou stovkou koleček.

Přibíhám na občerstvovačku.
Přibíhám na občerstvovačku. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)
Posledních pár set metrů do konce.
Posledních pár set metrů do konce. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)

Při vyhlášení jsem ovšem zjistil, že na diplomu i v konečných výsledcích mám odběháno pouhých 71.7913 km, což mě úplně nepotěšilo. Bohužel se někde stala chyba při doměření mého posledního kola, i když jsem vlaječku se svým startovním číslem položil na trati kde jsem skončil. Ke konci jsem běhal kola okolo 4 minut a do posledního kola jsem vbíhal přesně 3,5 minuty před koncem závodu. Ve výsledku mi nebylo doměřených zhruba 600 metrů. Nicméně jsem nechtěl nikomu přidělávat starosti a neřešil jsem to. Na pořadí to nic nezměnilo. Vyhlášení bylo jako vždy perfektní. Atmosféra výborná a měl jsem radost, že se závodu zúčastnilo hodně Čechů a všichni podali krásné výkony.

Vyhlášení závodu.
Vyhlášení závodu. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)
Vyhlášení závodu.
Vyhlášení závodu. (foto Sri Chinmoy Marathon Team)

Mohl bych se vymlouvat na teplé počasí a v závěru trochu i na křeče, ale to by nebylo objektivní. Pravdou je, že výsledek je pro mě velkým zklamáním a po svých 81 km z roku 2019 a loňských 76 km na stejné trati znamená zásadní propad výkonnosti. Letos jsem očekával, že bych měl mít alespoň na vyrovnání loňského výsledku. Vypadá to, že jsem maraton před 14 dny ještě nezvládl plně zregenerovat. Toto jediné vysvětlení mě ještě uklidňuje.

Diplom.
Diplom.

Výsledky závodu

https://my.raceresult.com/230091/results

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/11365294677

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *