Šumavský ŠUTR 2017

Po příjezdu ze Spartathlonu jsem ihned z Letiště zamířil na Šumavu na Kvildu, kde probíhalo soustředění tréninkové skupiny našeho trenéra Pavla Nováka. Podobná setkání mám velmi rád, jelikož se vždy sejde skupina parádních a stejně naladěných lidí jako jsem já. Zde jsme společně odběhali několik tréninků a večery jsme většinou trávili ve Wellness.

Oficiálně soustředění skončilo v pátek, ale když už jsme byli s Kačenkou na Šumavě, rozhodli jsme se soustředění o jeden den prodloužit. Hlavním důvodem byl Šumavský šutr, závod, který byl vzdálený pouze asi 15 km. Jedná se o okruhový závod, kdy okruh měří půlmaraton a běžci mohou absolvovat 1, 2 nebo 3 okruhy. Kačenka si zaběhla maximální počet kol a já se s trenérem domluvil, že pro mě bude týden po Spartathlonu lepší, když se přihlásím pouze na půlmaraton. Měl to být pohodový výklus po Spartathlonu.

Při příjezdu na závod jsme malinko bloudili, ale nakonec jsme zvládli dorazit ještě těsně před startem. Odprezentovali se a hlavně Kačenka v chladném počasí nemusela příliš mrznout a během chvíle v 9 ráno vystartovala. Start závodu na jedno kolo byl až v 11, takže jsem 2 hodiny čekal na startovní dělobuch.

Po startu jsem vyběhl vcelku svižným tempem, ale přede mnou bylo tolik lidí, že jsem absolutně neměl přehled o svém umístění. A tak jsem si běžel svoje tempo, občas někoho předběhl a kilometry rychle naskakovaly. Postupně jsem utvořil trojici s dalšími dvěma běžci a občas jsme si vystřídali pozice. Nakonec jsme ale jednoho běžce ztratili a zůstali jen dva. Na okruhu byla zhruba v polovině trati občerstvovačka, kde jsme se dozvěděli, že běžíme na třetím a čtvrtém místě. Nevím, jestli to byla informace pravdivá nebo nikoli, ale mě osobně to příliš neovlivnilo. Rozhodně jsem nechtěl běžet naplno a příliš se unavit, to rozhodně nebylo cílem závodu.

Vítám Kačenku v cíli.
Vítám Kačenku v cíli. (foto Trailpoint)

Poslední kilometry byly opravdu zajímavé. Z kopce a po rovině jsem byl ve srovnání se spoluběžcem jednoznačně lepší, ale ve stoupáních mě soupeř předbíhal. Takže jsme si několikrát vyměnili pozice, a když na mě v jednom stoupání získal náskok asi 100 metrů, přestal jsem bojovat a zvolnil jsem. Jenže jemu se rozvázala tkanička a náskok byl nejen smazaný, ale naopak jsem získal já minimálně 100 metrů k dobru. V tu chvíli jsem se snažil ještě zabojovat do doby, než přišel další a tentokrát už závěrečný kopec. Zde jsem již nedokázal držet krok a finále jsem prakticky vypustil. V cíli jsem se dozvěděl, že jsem doběhl překvapivě druhý s časem 1:41:02 a s minutovou ztrátou na vítěze.

Vyhlášení závodu.

Trať byla velmi náročná, běžel jsem v silničních botách a terén byl hodně technický s blátivými pasážemi. V propozicích bylo uvedeno převýšení 500 metrů, ale Garminy mi naměřily přes 700 metrů. Trať ale byla velmi hezká, bavilo mě po delší době běžet v terénu a moc jsem si to užíval.