Běh na Svatý Hostýn 2016

Po roce jsem si opět zaběhl závod na Svatý Hostýn, jedná se o běh na 5 km s převýšením 422 metrů. V mém běhání se jedná o velkou anomálii, jelikož takto krátké závody neběhám a do kopce už vůbec ne. Závod je ale v místě, nemusím nikam dojíždět a s trochou nadsázky se dá říct, že půl hodiny před startem ještě můžu ležet v posteli. Pro lenocha jako jsem já je to naprostý ideál.

Start závodu je ve 2 hodiny, ale vždy záleží na tom, jestli vlak jede přesně podle jízdního řádu. Běží se totiž přes koleje, ale i letos to hezky vyšlo a start nemusel být posunutý. Závod odstartoval ve velmi rychlém tempu, tedy alespoň pro mě. Vybíhat ze začátku do mírného kopce 3:21 min/km nebylo příliš ideální a tak jsem raději lehce zvolnil. Držel jsem se na osmém místě a s tím jsem byl spokojený. Věřil jsem si, že bych ještě v průběhu mohl někoho předběhnout stejně jako to bylo vloni. Hned po odbočení do Lázní začalo být stoupání strmější a vypadalo to, že běžec přede mnou začíná ztrácet. Vcelku lehce jsem ho předběhl a blížil jsem se k dalšímu. Ještě v Lázních se mi ho podařilo předběhnout a byl jsem šestý. Bohužel zhruba v polovině mi nějak došla energie. Pravděpodobně to bylo přemotivovaností v začátku závodu, kdy jsem předbíhal 2 protivníky a možná taky lehce přepáleným začátkem. Na závodníky před sebou jsem začal víc a víc ztrácet, až jsem je definitivně ztratil z dohledu a tak nějak i díky únavě ztratil motivaci běžet rychle. Zvlášť, když jsem měl velký náskok a věřil jsem, že už mě nikdo nepředběhne a zároveň ani já nikoho nedoženu.

Na rozhlednu na Svatém Hostýně jsem doběhl za 24:49 minut. Možná, že kdybych byl víc v kontaktu s ostatními závodníky, dokázal bych mít ještě o pár vteřinek lepší čas. Ale i tak jsem velmi spokojený, zlepšil jsem se oproti loňsku o 17 vteřin. Celkově jsem skončil na šestém místě a v kategorii bramborový. Umístění bylo naprosto stejné jako vloni.

Vytvořil jsem tabulku srovnání jednotlivých kilometrů. V obou případech mi GPS naměřila 4,8 km, takže se dá srovnávat. Menší vzdálenost je způsobena zřejmě díky tomu, že hodinky mám nastavené na měření 2D vzdálenosti. Poslední kilometr v tabulce tak odpovídá podle GPS 0,8 km.

km tempo 2015 tempo 2016
1 3:59 3:41
2 4:42 4:30
3 6:01 5:55
4 6:09 6:20
5 5:20 5:30

Je vidět, že jsem se zhoršil pouze v závěrečných dvou kilometrech. Je to poučení do příště, že mám ze začátku vybíhat raději pomaleji a víc se zaměřit na vyrovnané tempo. V každém případě kluci přede mnou běželi parádně a rozhodně bych žádného nedokázal předběhnout. Můj odstup na pátého v pořadí byl 56 vteřin.

Diplom ze závodu.
Diplom ze závodu.

Výsledky

Výsledky absolutní – http://www.behnasvatyhostyn.cz/VysAbs.xls
Výsledky kategorie – http://www.behnasvatyhostyn.cz/VysKat.xls

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/1312520186

Komentáře

  1. Doporučil bych některý rok se na vrchy zaměřit. Když v rychlých vrších budeš vytáčet tepovky, pak po přechodu na delší trať bude tvůj motorek lehce bublat a nástup laktátu přijde později. Stálo by to za pokus? Mne jsi zase překvapil, výborný výkon.
    Jinak pěkné počtení o našem běhu, díky.

    1. Zdravím, já ty kopce opravdu moc nemusím. Nejvíc se s trenérem zaměřuji na rovinatou stovku a zlepšení jde v poslední době vidět, takže zatím určitě nic měnit nechci.
      Díky za závod, byl pro mě velmi příjemným zpestřením 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *