Běh na Svatý Hostýn 2017

Týden po Hostýnské Osmě se konal další závod, který pro mě není typický. Ale běží se přímo u nás v Bystřici pod Hostýnem a proto si ho rád zaběhnu. Letos to bylo již po třetí. Závod se startuje z náměstí a cíl je o 5 km dál na samém vrcholu Hostýna. Každý běžec tak musí vystoupat přes 400 výškových metrů. Letos navíc vyšlo parádně počasí, chvíli před startem sice trochu pršelo, ale nemělo to negativní vliv na povrch tratě.

Nutno podotknout, že jsem ani tento závod nepovažoval za příliš důležitý a prakticky nijak se na něj nepřipravoval. Po Hostýnské Osmě jsem měl nohy hodně dobité a trenér mě v týdnu mezi těmito závody vůbec nešetřil. Od úterý do pátku jsem naběhal přes 77 km a na nohách to bylo hodně znát. Proto jsem si raději stanovil horší cíl než vloni a tím bylo dokončit pod 26 minut.

Start závodu.
Na startu stojím v první řadě s číslem 44. (foto rusava-fotografie.rajce.idnes.cz)

Před závodem jsem se opět velmi dobře rozklusal, protáhl, zaběhl několik rychlých rovinek a pak schovaný pod stromy při čekání na start pokecal se známými. Těsně před 14 hodinou jsme se všichni přesunuli ke startovní čáře a já obsadil místečko hned v první linii.

Průběh závodu.
Průběh závodu. (foto libre2k.rajce.idnes.cz)

Hned po startu jsem viděl, že to dnes nebude to pravé ořechové. Nohy byly ztuhlé a na to, že se na začátku běželo jen do mírného kopce, mi připadalo, jako bych běžel snad poslední kilometr. Ale nedalo se nic dělat a malinko jsem doufal, že se situace zlepší a nohy rozeběhnou. Bohužel se tak nestalo a stále mě předbíhali další a další běžci. To byl trochu nezvyk od minulých ročníků, kdy jsem byl zvyklý při zvýšení sklonu kopce po prvním kilometru předbíhat spíše já. Ani jsem neměl tušení, na jakém místě se pohybuji a to vše mě velmi demotivovalo. Z loňského a předloňského šestého místa jsem letos skončil celkově až 24. V kategorii mi místo čtvrtých míst patřilo až jedenácté místo. V cíli na mě ale čekala Kačenka a tak jsem ani zklamaný být nemohl.

V cíli.
V cíli. (foto rusava-fotografie.rajce.idnes.cz)

Do cíle jsem dorazil s časem 26:20 a v tabulce uvádím srovnání letošního času s minulými ročníky. Je vidět, že jsem se pohoršil o více než minutu, ale celkově jsem svůj výkon přijal a je jasné, že nemůžu intenzivně trénovat a zároveň podávat skvělé výsledky v závodech, na které se cíleně nepřipravuji. Zvlášť pokud prakticky vůbec netrénuji v kopcích.

km tempo 2015 tempo 2016 tempo 2017
1 3:59 3:41 3:54
2 4:42 4:30 4:42
3 6:01 5:55 6:36
4 6:09 6:20 6:38
5 5:20 5:30 5:49

Závod byl opět skvěle připravený, na Hostýně každý účastník po doběhu dostal pivo a na Ovčárně chutný oběd. Oběd sice úplně nezapadal do mého relativně zdravého jídelníčku, ale na moravském vrabci s knedlíky a zelím jsem si velmi pochutnal. Po vyhlášení tomboly jsme pak vyrazili pěšky domů a ještě se zastavili na Vagónu na polévku. Pokud to půjde, příští rok se na závod opět přihlásím.