Hostýnská Osma 2017

Letošní roční Hostýnské Osmy byl v již šestý v pořadí a ani jeden jsem dosud nevynechal. Běží se kousíček od mého rodného města Bystřice pod Hostýnem a vzhledem k mé orientaci na rovinaté ultramaratony prakticky vůbec do blízkých kopců neběhám. Každoročně je tak H8 taková moje anomálie v mém běhání a užiji si prakticky celé Hostýnské vrchy v jednom dni.

I letos jsem běžel ve dvojici a tentokrát s Kačenkou Kašparovou. Jelikož jsme oba mistři ČR v ultratrailu, nezabralo vymýšlení názvu týmu příliš mnoho času. Od závodu jsme neměli prakticky žádná očekávání, chtěli jsme si ho hlavně užít a ve zdraví dokončit. Byl to pro nás tréninkový závod a nijak zvlášť jsme se nepřipravovali.

V pátek den před závodem jsme byli domluvení s Lukášem Tomčíkem, hlavním organizátorem, že s Kačenkou uděláme přednášku o běhání a zejména o našich úspěších v letošním roce. I přesto, že akce nebyla avizovaná dopředu, našlo se docela dost lidí, kteří si nás přišli poslechnout. A bylo fajn, že jsme dostali z publika hodně otázek a přednáška se prakticky přeměnila v besedu. A myslím, že se nám přednáška vcelku povedla.

Naše společná přednáška o běhání s Kačenkou.
Naše společná přednáška o běhání s Kačenkou.

Páteční prezentaci na závod jsme kromě přednášky využili také k vypůjčení běžeckých bot od běžecké speciálky Best4Run z Přerova, která zde měla stánek. Vzhledem k tomu, že bylo v lese bahno a já nemám pořádné trailové boty, rozhodl jsem se odložit mé oblíbené silniční Saucony Freedom ISO a vypůjčil si Inov 8 Trail Talon 275. Na první dojem byly velmi pohodlné a v blátivém terénu jsem se cítil velmi jistě, rozhodně mnohem jistěji než v jakýchkoli silničních botách, ve kterých jsem v minulosti Hostýnskou Osmu běžel. A nutno podotknout, že letos byl povrch snad nejnáročnější ze všech H8.

Společná fotka před závodem.
Společná fotka před závodem.

V noci jsme se s Kačenkou příliš nevyspali, jelikož jsme v pátek domů dorazili hodně pozdě a ráno opět brzo vstávali. Ale museli jsme se s tím nějak vyrovnat. Na start jsme dorazili asi půlhodinu předem, připravili jsme se a netrvalo dlouho a přesně v 8 hodin zazněl startovní výstřel. Na začátku Kačence nebylo příliš dobře od žaludku a tak jsme úvod závodu měli pomalejší. Proto jsme se propadali startovním polem, ale stále jsme bojovali a byli klidní, jelikož se jednalo teprve o začátek závodu.

Fotka z průběhu závodu.
Fotka z průběhu závodu. (foto LukasX-Trail.zonerama.com)

Průběh byl opravdu náročný, samý kopec nahoru nebo dolů a já letos nemám žádné pořádné kopce natrénované. Podobně na tom byla i Kačenka, takže závod byl celkem trápení, ale zvládli jsme to. Ve druhé polovině jsme se parádně rozeběhli a předbíhali jednoho za druhým, minimálně to byly 3 dvojice. Kdyby měl závod delší kilometráž, možná skončíme ještě o trochu lépe. Ale umístění pro nás v cíli nebylo důležité a hlavní bylo, že jsme si závod hezky užili.

Průběh závodu.
Průběh závodu. (LukasX-Trail.zonerama.com)

Do cíle v Rajnochovicích jsme proběhli s časem 9:13:31 na celkovém devátém místě ve smíšených dvojicích a byli jsme rádi, že už to máme konečně za sebou. V cíli jsem nemohl ohnout kotník, jelikož se mi na trase nešťastně ve velké rychlosti setkala větev s holení. Stále to bolí, ale běhat s tím můžu a to je hlavní. Jinak svaly byly dobité víc než po 24 hodinovém závodě a snad definitivně přešla až 5 dnů po závodě. Poprvé jsem měl možnost vyzkoušet trailové kompresní šortky od Compressportu a musím uznat, že mi velmi pomohly. Krásně nohy podrží hlavně při sebězích a stehna pak nejsou tolik domlácená.

Fotka z víle závodu, kdy už se můžeme pyšnit krásnými medailemi.
Fotka z víle závodu, kdy už se můžeme pyšnit krásnými medailemi.

Ještě se zmíním o zajímavosti a tím je jídlo v průběhu tohoto závodu. Celý jsem ho odběhal na výborné chleby se škvarkovou pomazánkou z občerstvovaček, k tomu jsem jedl melouny, banány a jednou i trochu tvrdého sýra. Chvíli jsem si dělal legraci, že jsem snědl snad půl bochníku chleba a myslím, že jsem nebyl moc daleko od pravdy. Na to, jaké bylo téměř ideální počasí okolo 20 stupňů, jsem vypil také docela dost ionťáku, bylo ho určitě alespoň 5 litrů. A také jsem měl asi čtvrt litru Vincentky.

V cíli jsme dostali nádhernou dřevěnou účastnickou medaili, dali si kofolu, výborný fresh kelímek a guláš, to vše bylo od organizátorů zdarma v rámci startovného. A protože jsem měl ještě hlad, dopřál jsem si grilovaný hermelín. Potom už nám začala být malinko zima, a proto jsme se nezdržovali a odjeli odpočívat domů.

Článek o závodu

Doporučuji přečíst moc hezký článek od Kačenky na jejím blogu:
https://www.zijsvujsen.online/hostynskaosma/

Výsledky závodu

http://www.hostynskaosma.cz/results.html

Záznam závodu v Garmin Connect

http://connect.garmin.com/modern/activity/1911609687

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *