Hostýnská osma 2020

Již devět let v řadě vždy v první půlce srpna běhám po Hostýnských vrších v rámci závodu Hostýnská osma. A ani letos tomu nebylo jinak. Jedná se o závod s tvarem trasy číslice 8 se středem na Tesáku, kterým se probíhá dvakrát. Každý rok je malinko jiná trasa a závod měří nejčastěji okolo 65-70 km s převýšením zhruba 3000 metrů.

Díky nezávodnímu koronavirovému období jsem měl více prostoru na trénink v kopcích a letos jsem v Hostýnkách naběhal opravdu hezkou řádku tréninků. Z tohoto pohledu jsem mohl být velmi spokojený, jelikož tolik výškových metrů jsem rozhodně žádný předešlý rok nevyběhl. A také mi určitě pomohl Moravský ultramaraton, kdy jsem v kopcovitém terénu uběhl 301 km v průběhu sedmi dnů. Po fyzické stránce jsem se cítil připravený velmi dobře a i vyladění před závodem dopadlo skvěle. To se mi v létě často nestává a můžu za to poděkovat hlavně trenérovi.

Zatímco vloni jsem zvládl proběhnout i část trasy, abych pak v závodě nebloudil, letos jsem toto hrubě podcenil. V tréninku běhám vždy stejné okruhy pořád dokola a raději se nevydávám do neznámého terénu. Ale to se dá nahradit navigací v hodinkách, myslel jsem si. Trasa od pořadatelů měla příliš málo GPS souřadnic a proto jsem usoudil, že bude lepší do navigace dát trasu z roku 2017, která byla prakticky stejná. Měla jen tři drobné rozdíly, které jsem si zapamatoval.

Krátce po startu závodu.
Krátce po startu závodu. (foto Jakub Stryk)

Na prezentaci závodu jsem vyrazil raději už v pátek večer, abych pak nemusel spěchat v sobotu brzy ráno. Zvlášť když jsem se chtěl podívat na netradiční svatbu, která se konala pod startovním obloukem zhruba půl hodiny před sobotním startem závodu. Hostýnská osma byla pro novomanžele dost netradiční svatební cestou. Začátek svatby jsem sice nestihl, ale vyslovení slůvka ANO jsem v dálce zaslechl. Zároveň jsem před startem potkal pár známých a popovídal si s nimi, i když musím říct, že jsem již byl myšlenkami někde na trase závodu a nejraději bych se zavřel někam do ústraní a tam v klidu přemýšlel a soustředil se na závod.

Někde při výběhu z lesa :-)
Někde při výběhu z lesa 🙂 (foto Jakub Stryk)

Na start jsem se snažil nacpat co nejvíce ke startovní čáře a po odmávnutí startu v 8:08 hodin jsem se nikam nehonil. Vytvořila se čelní větší skupinka asi 15 závodníků, pak následovala dlouhá mezera a já s další hromadou běžců. Samozřejmě se to všechno rychle změnilo a já ani nevěděl, kolikátý běžím, ale to je na začátku naprosto nepodstatné. Hlavní bylo nepřepálit a to se mi myslím dařilo parádně. Občas jsem měl i pocit, že bych mohl trochu přidat, ale běžel přede mnou Jaroslav Vicher. Podle startovního čísla 2 jsem poznal, že to bude zkušený borec a tak jsem se ho držel. Všiml si mě okolo 10 km při výstupu na Jehelník, ale při seběhu mi utekl a pak bohužel odstoupil. Nicméně tímto mu děkuji, že mi v začátku trochu pomohl.

Na první občerstvovačce na Chvalčově jsem se příliš nezdržoval, rychle doplnil ionťák od pořadatelů, dal pár kousků melounu a vydal se na Hostýn. Vše probíhalo naprosto bez problémů a podle plánu. Dokonce mi ani nebylo takové horko, jaké jsem čekal a při pobíhání v lese to nebylo tak hrozné. Říkal jsem si, že je to vlastně mnohem lepší než se například brodit po kotníky v bahně.

Průběh závodu.
Průběh závodu. (foto Jaroslav Svoboda)

Kousek za seběhem z Obřan jsem míjel jednoho diváka, který mi hlásil, že jsem na sedmém místě. To mě velmi potěšilo. Cítil jsem se skvěle a věřil jsem, že se pořadím posunu ještě vpřed. Ostatně v mých posledních dvou ročnících to bylo podobné, že jsem začínal spíše opatrně a postupně se prodral až na celkovou druhou pozici. A letos to mělo obdobný průběh a opravdu jsem si věřil, že umístění ještě vylepším.

V dalších kilometrech jsem předběhl jednoho běžce, který měl nějaké zdravotní problémy a již jen šel. Tím jsem se dostal na šestou příčku. Na třetí občerstvovačce jsem standardně doplnil ionťák od pořadatelů, dal i kousek chleba se škvarkovou pomazánkou a solí a při vybíhání z občerstvovačky na mě zavolal Tomáš Štverák, mladý a nesmírně talentovaný horský běžec, s kterým jsme si kamarádsky plácli, když sbíhal Obřany a byl pořádný kus přede mnou. Nikdy by mě nenapadlo, že bych ho mohl porazit, ale najednou jsem byl před ním na skvělém pátém místě. A to byl teprve čtyřicátý kilometr.

Přibíhám na poslední občerstvovačku na Tesáku.
Přibíhám na poslední občerstvovačku na Tesáku. (foto Eva Vokáčová)

Na další občerstvovačku v Hošťálkové na 50 km jsem se těšil, protože zde mě měl přijet povzbudit brácha. Jenže než jsem na tuto občerstvovačku dorazil, zabloudil jsem. Když jsem si všiml, že běžím špatně, hodinky mi ukázaly 882 metrů zpět na správnou trasu. To by nebyla zase taková hrůza. Tam a zpátky kilák a půl, ztráta do 10 minut ještě není tak tragická. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, rozhodl jsem se to vzít zkratkou lesem. A to bylo hodně špatné rozhodnutí. V podmáčeném náročném terénu jsem hledal správnou cestu na hodinkách a vlastně se pořádně nedokázal ani zorientovat. Při snaze přeskočit kládu mi do nohy vystřelila taková křeč, že jsem na začátku ani nepoznal, že se jedná o křeč. Bál jsem se nataženého svalu, protože tohle bylo tak intenzivní a přišlo tak náhle bez předchozích příznaků, že jsem to vůbec nechápal. Naštěstí to byla opravdu jen křeč, která po pár desítkách vteřin odezněla a já mohl pokračovat dále v hledání správné cesty. Tímto blouděním jsem bohužel ztratil okolo 15 minut času. To mě ale psychicky překvapivě nerozhodilo a já makal stále dále. Dorazil jsem na další občerstvovačku a prý už jsem vypadal dost příšerně, ale nohy byly stále relativně v pohodě. Brácha mi doplnil můj namíchaný ionťák, dal jsem si nealko pivo, opět meloun, studenou sprchu a vydal se stoupat po louce vstříc dalším kilometrům. Před sebou jsem viděl 2 borce, ale bohužel jsem již neměl představu, na jakém místě běžím.

Cílová rovinka.
Cílová rovinka. (foto Jakub Stryk)

Aby bloudění nebylo málo, před další občerstvovačkou jsem opět zakufroval. Bohužel tentokrát opět na dalších asi 15 minut. Raději ani nebudu popisovat co se přihodilo, protože trasa byla značená skvěle, ale je možné, že už se mi ze sluníčka přehřál mozek a dělal dost zvláštní chybná rozhodnutí. A to ani nemluvím o dalších dvou drobných zabloudění, která ale neznamenala tak velkou časovou ztrátu. Po tomto zážitku už jsem opravdu neměl chuť dál závodit, psychicky mě to zlomilo a demotivovaný jsem již jen vyklusával. Do cíle zbývalo jen necelých 15 km. Na poslední občerstvovačce na Tesáku mě opět čekal brácha a opět mi pomohl doplnit ionty, a vzhledem k tomu, že už mi to bylo tak nějak všechno jedno, dal jsem i pivo od organizátorů. Tentokrát to nebylo nealko, což bych si normálně v závodě nedovolil.

Do cíle jsem doběhl ve srovnání s loňským rokem svěží, nohy jsem neměl tak odrovnané a cítil jsem ještě rezervu. Je pravda, že mě v posledních kilometrech trápily křeče, ale bylo to zejména při chůzi, na kterou nejsem vůbec zvyklý a v tréninku zásadně nechodím. Pokud bych závodil až do konce a makal, věřím, že bych více běhal a křeče by se tolik neprojevily. Ke konci už jsem také nejedl tolik solných tablet a pošetřil i dva poslední gely.

V cíli mi gratuluje hlavní pořadatel Lukáš Tomčík.
V cíli mi gratuluje hlavní pořadatel Lukáš Tomčík. (foto Jakub Stryk)

V cíli jsem byl velmi překvapený, že jsem i přes tento nešťastný průběh ve druhé polovině dokázal vybojovat celkové osmé místo, sedmé v chlapech a dokonce třetí v kategorii. Věřím, že kdybych nebloudil, mohl bych bojovat o celkovou třetí pozici. Ale za to si můžu sám vlastní blbostí. Důležité pro mě je ujištění, že forma byla skvělá, byl jsem dobře připravený a věřím, že příště se připravím ještě lépe a najdu čas na proběhnutí trasy závodu. Nejvíce mě mrzí, že jsem do své sbírky nepřidal další krásnou trofej od uměleckého kováře, kterou zde vždy dostávají tři nejlepší v celkovém hodnocení. Takže děkuji organizátorům za opět skvěle připravený závod, zase za rok na viděnou na mém jubilejním desátém ročníku a tentokrát snad raději bez startovního čísla 1! 🙂

Vyhlášení nejlepších závodníků v kategorii 35-49 let.
Vyhlášení nejlepších závodníků v kategorii 35-49 let. (foto Jakub Stryk)

Výsledky závodu

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/5354578089

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *