MČR v běhu na 100 km Plzeň 2014

Závod na 100 km v Plzni pro mě byl nejdůležitějším závodem druhé poloviny běžecké sezóny. Prakticky vše jsem podřídil tomuto závodu a hodně mi na něm záleželo. Oslovil jsem dokonce trenéra Pavla Nováka, jestli by nebyl ochoten mě v posledních týdnech před závodem trénovat. Pavel mi napsal tréninkové plány, dal spoustu doporučení okolo výživy, regenerace, stravování v průběhu závodu atd. Dokonce jsem prodal i startovné na pražský maraton ve Stromovce, protože mi Pavel nedoporučil běžet týden před závodem takový náročný závod. Rad bylo opravdu hodně, až jsem se bál, jestli tolik novinek zvládnu aplikovat v průběhu jediného závodu.

Na závod mě svezl Radek Brunner, takže jsem měl alespoň o starost méně a nemusel řešit žádné autobusy. Do Plzně jsme dorazili s rozumným předstihem, odprezentoval jsem se a podstoupil již tradiční odběr krve. V Plzni provádí každým rokem průzkum vlivu zátěže 100 km utramaratonu na organismus a dělají rozbory krve a moči před a po závodu. Navíc ten, kdo se výzkumu zůčastní, dostane tisícovku, takže nebyl důvod váhat. Následně začalo velké laborování s oblečením. Start byl v 8:30 hodin a bylo okolo 5 stupňů, ale podle předpovědi se mělo po poledni oteplit až na 10 stupňů. Hned na začátek jsem si oblékl spodky a dlouhé elasťáky, nahoru pak triko s krátkým rukávem, na něj triko s dlouhým rukávem a bundu. Když jsem ale vyšel z šatny ven a viděl závodníky v kraťasech a krátkých tričkách, rozhodl jsem se na poslední chvíli bundu nechat v záloze na občerstvovačce. Nakonec jsem dobře udělal. Stejně se běželo na okruhu o délce 1,5 km, takže jsem měl možnost se lépe obléct každých pár minut, ale nebylo to vůbec potřeba.

Cílem pro tento závod bylo zlepšit osobák (8:43:05), což neměl být problém. Vysnil jsem si čas 8:20, ale i s časem 8:30 bych byl spokojený. Strategii do závodu jsem si stanovil jasnou, první maraton jsem chtěl běžet za 3:24 (4:50 min/km), druhý za 3:31 (5 min/km) a zbylých zhruba 15 km se tak nějak doplahočit do cíle.

Chvíli po 8:30 hodin se kupa běžců vydala na několikahodinový závod. Já jsem se snažil co nejvíce držet plánovaného tempa 4:50 min/km, ale stále mě někdo předbíhal, chvíli po startu jsem napočítal, že běžím až okolo 15 místa. Všichni se hnali vpřed, ani jsem se nikoho nesnažil držet, ale stejně jsem neudržel plánované tempo a běžel okolo 4:45 min/km.

První maraton jsem zaběhl za 3:21:20 (4:46 min/km), takže jsem byl oproti plánu o více než 2 minuty rychlejší. Stále jsem se ale cítil dobře a tak nebyl důvod zpomalovat. Snažil jsem se dále držet stejné tempo a ono to překvapivě šlo. Řekl bych, že tempo běhu bylo pořád stejné, jen jsem postupem času trávil víc a víc vteřin občerstvováním. Pil jsem každé kolo alespoň jeden kelímek a snažil se i něco sníst.

Před závodem jsem si říkal, že by bylo dobré porazit Jardu Bohdala. Je to zkušený ultramaratonec, ale v červnu běžel ve Stromovce 100 km za 8:35 a věřil jsem, že bych mohl být rychlejší. Stejně jsem se ale od zhruba 30 km občas otáčel, jestli ho náhodou neuvidím za sebou, že by mě předbíhal o kolo. Přesně na 60 km jsem předběhl Zbyňka Vondráka a navíc jsem zhruba 200 metrů před sebou zpozoroval Jardu. To mi dodalo nové síly a psychicky hodně pozvedlo. Věděl jsem, že mám na to předběhnout i Jardu. Než jsem ale stáhl jeho náskok, trvalo to další 3 km. Předběhl jsem ho a před náma se zjevil Dan Orálek, kterého bohužel postihla krize. Chvíli jsme běželi spolu a Jarda se na nás dotáhl. Nakonec se mi ale podařilo Jardovi utéct.

Velký zlom v závodu přišel na 75 km, kdy jsem si v hlavě spočítal, že kdybych dokázal držet stále stejné tempo až do cíle, výsledný čas by byl pod 8 hodin. Nechtěl jsem nic ponechat náhodě a tak jsem zrychlil. Sil bylo kupodivu stále ještě dost a nebylo co ztratit. Najednou to byl fičák, já jsem zrychlil, ale ostatní spíš zpomalovali. Takže jsem pak dokonce předběhl i Dana, Radka a Pavla Sedláka, kteří ovšem měli pár okruhů náskok. Můsím se přiznat, že byl opravdu zvláštní pocit, když jsem předběhl Dana, ten se za mě zavěsil a měl jsem tu čest mu chvíli dělat „vodiče“.

Nakonec se mi to podařilo a do cíle jsem dorazil v čase začínající sedmičkou 7:58:13, což pro mě bylo absolutní překvapení! Něco takového se mi nezdálo ani v nejdivočejším snu. Navíc jsem celý závod odkroužil na pouhé 3 tablety GT Sport od Enervitu, na začátku závodu pár kousků müsli, následně jsem přešel zejména na banány a jablka. Snědl jsem i pár rozinek a pil jsem vodu, ionty, čaj a v závěru Colu. Dřív by mě vůbec nenapadlo běžet bez energetických gelů, ale teď díky Pavlovi Novákovi vím, že to jde i takto jednoduše. Hlavně jemu patří velká zásluha, protože to, jak mi dokázal vyladit formu na tento závod bylo něco naprosto fenomenálního.

Celkově jsem se umístil na čtvrté pozici za Radkem, Danem a Pavlem. Ve své kategorii jsem vyhrál před Jardou Bohdalem a Zbyňkem Vondrákem.

Výsledky

http://www.marathonplzen.cz/vysledky/2014/MCR100km.xls

Záznam závodu v Garmin Connect

http://connect.garmin.com/modern/activity/619791803

14 komentáře

Přidat komentář: