Sportisimo 1/2Maraton Praha 2015

V roce 2011 byl pražský půlmaraton mým úplně prvním běžeckým závodem. Proto pro mě hodně znamená a vždy se na něj snažím co nejlépe připravit a podat co možná nejlepší výkon. Také se mi v něm podařilo vždy zlepšit osobák. Vyjímkou byl jen loňský ročník, kdy jsem měl začátek roku poznamenaný zraněním a neměl jsem moc natrénováno.

Také to byl test, jak na tom letos jsem, protože poslední důležitý závod jsem běžel v říjnu (MČR na 100 km) a od té doby jsem odběhl jen tři tréninkové desítky. Takže jsem už potřeboval nějaké ověření toho, že trénink nese ovoce a někam mě posouvá. To jsem chtěl zjistit právě na tomto půlmaratonu.

Překvapivě jsem před závodem nebyl ani tak nervózní, vše jsem bral víceméně již jako rutinu a přípravu nechal prakticky až na ráno před závodem. Start byl až ve 12 hodin a tak byl dostatek času. Do zázemí závodu jsem dorazil s dostatečným předstihem, odskočil si na záchod, chvíli sledoval ostatní běžce, abych vypozoroval, co si mám obléci. Přece jen bylo docela chladno a tak jsem nakonec z batohu ještě vytáhl a oblékl termo tričko jako spodní vrstvu, což se záhy ukázalo jako špatná volba. Jakmile jsem se asi 10-15 minut před startem postavil do startovního koridoru, vykouklo sluníčko a najednou mi bylo skoro až horko. S tím už jsem ale nic nenadělal a doufal, že se sluníčko třeba schová. To už se ale nestalo.

S výstřelem se již tradičně rozezněla Smetanova Vltava, kterou jsem si bohužel moc nevychutnal, protože jsem byl v koridoru A a prakticky ihned proťal startovní čáru a vydal se na 21,1 km dlouhou pouť po Praze. Na začátku jsem běžel velmi opatrně, nechtěl jsem přepálit a myslím, že se mi to podařilo na výbornou. Běžel jsem rychle, ale s rezervou a držel si přesně plánované tempo na výsledný čas 1:20:00. Celou dobu až do cca 13 km se mi dařilo držet prakticky konstantní tempo a cítil jsem se relativně v pohodě. Jenže pak jsem na 14 km dával gel a zřejmě se trochu zdržel na občerstvovačce a nabral ztrátu 4 vteřin v průběhu jednoho kilometru. Do 18 km se ztráta natáhla již na 7 vteřin a věděl jsem, že cíl 1:20:00 už letos asi nepokořím. Snažil jsem se přidat, ale už to nešlo. V cíli jsem byl rád, že ztráta dále nenarostla a dokončil jsem s časem 1:20:07. Byl jsem ale maximálně spokojený a alespoň mám důvod trénovat, abych třeba za rok hranici 80 minut prolomil.

Závod se tedy povedl, 7 vteřin již nehraje takovou roli, abych byl s časem nespokojený. Osobák jsem zlepšil o těžko uvěřitelné 3 minuty a 20 vteřin a potvrdil si, že letos mám formu jako hrom. Dalším velkým testem bude pražský maraton, který také patří do série běhů RunCzech. Vzhledem k tomu, že se snažím připravovat spíš na delší vzdálenosti, tak to bude ještě důležitější zkouška s vyšší vypovídající hodnotou než půlmaraton.

Letos mě v cíli potěšila krásná velká a těžká finišerská medaile, na kterou jsem si hned nechal vygravírovat cílový čas.

Medaile z půlmaratonu

Diplom

Fotky

Krátce po startu. Po krátkém kličkování a předbíhání pomalejších už nabírám stabilní tempo.

Krátce po startu. Po krátkém kličkování a předbíhání pomalejších už nabírám stabilní tempo.

Zhruba v polovině závodu mám stále ještě dost sil.

Zhruba v polovině závodu mám stále ještě dost sil.

Fotka z posledního kilometru. O nějakém běžeckém stylu nemůže být vůbec řeč, za každou cenu se snažím urvat každou cennou vteřinu.

Fotka z posledního kilometru. O nějakém běžeckém stylu nemůže být vůbec řeč, za každou cenu se snažím urvat každou cennou vteřinu.

Krásná fotka zachycující, jak se snažím finišovat. Skoro to vypadá jako kdybych někam odbočoval, ale přitom jsem se snažil běžet rovně :-)

Krásná fotka zachycující, jak se snažím finišovat. Skoro to vypadá jako kdybych někam odbočoval, ale přitom jsem se snažil běžet rovně 🙂

Výsledky

http://www.runczech.com/cs/vysledky/vysledky-2015/sportisimo-1-2maraton-praha/index.shtml

Záznam závodu v Garmin Connect

http://connect.garmin.com/modern/activity/731228758

4 komentáře

Přidat komentář: