Salzkotten Marathon 2022

Do Salzkottenu se rád vracím a letos o to víc, jelikož se kvůli pandemii jednalo o návštěvu po třech letech. Naši početnou výpravu z Bystřice pod Hostýnem čeká vždy vřelé přijetí od obyvatel partnerského města Salzkottenu. Letos jsem byl hodně zvědavý, jaký výkon předvedu, jelikož jsem 14 dnů před závodem běžel šestihodinovku v Šamoríně a týden před Bystřický horský půlmaraton. Musím ale říct, že jsem se před závodem cítil velmi dobře, ale zdání často klame.

Do Německa jsme vyráželi již v pátek ráno a na cestě jsme strávili prakticky celý den. V sobotu jsme měli připravený turistický program s vydatným obědem ve formě burgeru a letní bobovou dráhou. Večer jsme se ještě zúčastnili pasta párty.

Start závodu byl v neděli v 8:30 a počasí slibovalo přijatelných 22 stupňů. Před startem proběhlo focení našeho Bystřicko – Salzkottenského týmu, který byl nejpočetnějším týmem v celém závodu. Bohužel maraton neměl příliš velké obsazení, z našeho týmu jsem maraton běžel dokonce sám a mnohem početnější obsazení bylo na kratších distancích od 5 km, přes 10 km až po půlmaraton. Před startem jsem se klasicky velmi dobře rozběhal a protáhl a do posledních vteřin před startovním výstřelem jsem se schovával ve stínu blízko startovního oblouku.

Náš běžecký tým Salzkotten - Bystřice.
Náš běžecký tým Salzkotten – Bystřice. (foto Facebook)

Start byl společný pro maraton a půlmaraton a tak vyběhly stovky běžců a já neměl přehled, kdo který závod běží. Vyrazil jsem hezky bez ohledu na ostatní v tempu okolo 4:05 min/km a chvíli jsem v úvodu běžel s Tomášem Svobodou, který se přihlásil na půlmaraton. Brzy jsme se odpojili a já běžel sám s tím, že jsem občas někoho předbíhal. Od zhruba pátého kilometru jsem již běžel úplně sám, ale viděl jsem před sebou skupinku třech běžců, kterou jsem se snažil doběhnout. Trvalo to několik kilometrů a nakonec se povedlo. Po jejich dostižení jsem ale zjistil, že všichni běží pouze půlmaraton, jejich tempo začalo upadat a tak jsem je předběhl a pokračoval opět sám.

Na patnáctém kilometru jsem v protisměru viděl auto, které doprovází prvního maratonce a říkal si, že snad ani není možné, aby někdo běžel takto rychle. Stopl jsem si, kolik má zhruba náskok a bylo to okolo 2 kilometrů. Běžel opravdu skvěle. Já jsem při dobíhání druhého kola v polovině závodu slyšel komentátora, který hlásil, že jsem „cvaj“, což jsem správně pochopil jako druhý. Super pocit, ale polovina závodu byla přede mnou.

Pusa v cíli.
Pusa v cíli.

Třetí okruh šel stále dobře a tempo neupadalo. Bohužel už došly houbičky a tak bylo komplikované chlazení. Zvlášť když jsem si zapomněl na závod vzít kšiltovku, kterou mívám ve zvyku vždy namočit ve studené vodě. Chvíli pak kšiltovka příjemně chladí na hlavě. Skvělé bylo, že i do posledního čtvrtého kola se mi vbíhalo velmi pohodově. Brzy jsem ve větší míře začal předbíhat, jelikož dvě hodiny po startu maratonu vyběhli i běžci na 10 km. To pro mě bylo motivující. Do cíle jsem tak dobíhal s některými z nich. Například bráchu jsem potkal asi tři kilometry před cílem.

Vyhlášení závodu.
Vyhlášení závodu. (foto Baruška Lacková)

Do cíle jsem přiběhl v překvapivě velmi dobrém stavu a musím říct, že jsem měl i menší rezervu. Tempo bylo v průběhu závodu velmi vyrovnané a přiznám se, že bych ve stejném tempu vydržel běžet ještě dalších pár kilometrů. Se ztrátou 11 minut jsem s časem 2:51:42 doběhl na druhém místě a na třetího jsem měl pohodlný náskok dalších 11 minut. V cíli jsem do sebe dostal asi tak dva litry tekutin a počkal na hezké vyhlášení závodu.

Oslava se slivovicí po závodě.
Oslava se slivovicí po závodě. (foto Facebook)

Výsledky závodu

https://www.xivado.com/de/results/salzkottenmarathon22

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/9001660271

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *