Zimní běh přes Kosíř

V sobotu jsem se vydal do Slatinic, kde se konal běh přes Kosíř. Pozval mě na něj kamarád Broňa Khýr, který také běhá v naší tréninkové skupině Pavla Nováka. A já si řekl, že si tímto závodem trochu zpestřím tréninkový týden.

Po příjezdu a rychlé registraci jsme se rozklusali, protáhli, prozkoumali začátek trasy a dali i pár rychlejších rovinek na zahřátí. Start byl o 10 minut posunutý kvůli vysoké účasti a nebyla to účast ledajaká. Překvapilo mě, že závod navštívilo opravdu hodně skvělých běžců.

Od závodu jsem neměl absolutně žádná očekávání, byl to další z tréninkových závodů. Zvlášť, když jsem věděl, že to bude po sněhu a do kopce. Takový zimní trailový závod jsem ještě neběžel a tak jsem byl zvědavý, jak to zvládnu. Obutí jsem zvolil Saucony Peregrine 6, které se ukázaly jako velmi vhodné a v těžkém terénu mě velmi slušně podržely. Rozhodně lépe než nějaké moje protivníky, kteří běželi v silničních botách a pořádně jim to klouzalo.

Úvod závodu, kde se nedalo předbíhat.
Úvod závodu, kde se nedalo předbíhat. (foto 321919.rajce.idnes.cz)

Závod jsem chtěl rozeběhnout opatrně, nechtěl jsem se hnát dopředu a přepálit začátek. A to se výjimečně ukázalo jako špatná taktika. Pár metrů po startu se trať stočila do lesa, kde byla příliš úzká cesta na předbíhání. Proto jsem první kilometr ve vláčku prakticky jenom pomalu klusal a nemohl běžet tempem, kterým bych si přál. Ale jakmile se trasa rozšířila, ihned jsem se začal tlačit dopředu a předbíhal jednoho závodníka za druhým. Dalo by se říci, že prvních 5 km trať vedla spíše do kopce na Kosíř a po otočce u rozhledny se běželo zpět po stejné trase. Do kopce jsem předbíhal a tak mě to velmi motivovalo, ale z kopce dolů již bylo závodní pole vcelku roztrhané a předbíhání nešlo tak dobře.

Někde hluboko v lese, široko daleko nikdo, asi závěr závodu.
Někde hluboko v lese, široko daleko nikdo, asi závěr závodu. (foto liga100.rajce.idnes.cz)

Důležité bylo, že mě od závěru prvního kilometru nikdo nepředběhl a po výběhu z lesa jsem si závěrečný asi kilometrový asfaltový úsek vyloženě užíval. Přede mnou ani za mnou široko daleko nikdo a tak jsem si mohl dovolit relativně pohodový doběh do cíle. Čas 43:39 je na desítku hodně špatný a perfektně to vypovídá o náročnosti závodu. Můj výkon stačil na desáté místo v kategorii a 16. místo celkově.

Přibíhám do cíle.
Přibíhám do cíle. (foto uvw.rajce.idnes.cz)

Závod byla velmi zajímavá zkušenost, poznal jsem také trochu jiný styl závodu, vychutnal si gulášovku po závodě a po vyhlášení jsme vyrazili k Broňovi. Další den jsme měli společný 28 km výklus ještě s jeho kamarády a tak nám to při klábosení alespoň rychleji uteklo.

Výsledky

https://www.liga100.cz/wp-content/uploads/2019/01/kosir2019.pdf

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/3273556416

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *