Třeboňský maraton

Dlouho jsem přemýšlel a hledal závod, kterým bych zakončil letošní sezónu. Nakonec mi trenér navrhl maraton v Třeboni a já jsem bez delšího váhání souhlasil. Závěr sezóny jsem tak měl podobný jako vloni, kdy jsem si těsně před lockdownem zaběhl osobáček na maratonu v Hradci. Letos jsem přípravu pojal trochu netradičně a ihned po stovce v Holandsku jsem měl tréninkový blok rychlostní přípravy. Běhat po dlouhé době kilometrové a dvoukilometrové úseky bylo hezkým zpestřením.

Třeboňský maraton na svých stránkách uváděl rychlou a rovinatou trať a přesně tak to mám rád. Dokonce i počasí přálo, bylo chladněji, ale v průběhu závodu jsem se zahřál a bylo mi fajn. Vítr také prakticky nefoukal. Co víc si přát? Podmínky pro mě byly naprosto ideální. Do startovního koridoru jsem dorazil vcelku předčasně, jelikož jsem očekával větší tlačenici, ale ta se nekonala. Překvapilo mě, že zde nejsou žádní známí, ale postupně dorazili. Popřáli jsme si hladký průběh závodu, sdělili strategii, hlavně úvodní plánovaná tempa a netrpělivě očekávali startovní výstřel.

Někde na začátku závodu.
Někde na začátku závodu. (foto svetbehu.cz)

Já jsem byl rozhodnutý, že vyrazím tempem 4 min/km a pokud to půjde dobře, po pár kilometrech malinko zrychlím. Před závodem i v úvodních kilometrech jsem se cítil dobře a tak šlo na začátku vše podle plánu. Držel jsem se ve skupince s několika dalšími běžci a běželo se mi velmi komfortně. Kilometry velmi rychle ubíhaly a já si přál, aby to takto vydrželo až do konce. V pozdější fázi závodu se skupinka roztrhala a já si běžel vstříc cíli sám. Drobná komplikace nastala na 25 km, kdy jsem si musel odskočit do lesa. Tím jsem bohužel ztratil asi 30 vteřin a zároveň mě předběhli dva běžci. Ty jsem ale během chvíle dotáhl a předběhl. Od této chvíle jsem běžel už jen sám a neviděl před sebou ani za sebou v rozumné vzdálenosti nikoho. Byla to trochu škoda, jelikož jsem neměl velkou motivaci se nějak extra snažit.

Doběh do cíle.
Doběh do cíle. (foto svetbehu.cz)

Posledních 8 km už šlo velmi ztuha a hodinky mi ukazovaly kilometry i nad 4 minuty. Nicméně do cíle jsem se i přes špatně umístěné kilometrovníky v závěru závodu dostal v kvalitním čase 2:46:07. Znamená to osmé místo a můj druhý nejlepší maratonský čas. V cíli jsem rychle doplnil tekutiny a dal pár jablek, avšak díky zimě jsem brzy utíkal do šatny pro věci a po převléknutí do suchého ihned vyrazil domů.

Celkově jsem s průběhem závodu velmi spokojený a bylo to hezké zakončení letošní závodní sezóny. Aktuálně jsem již započal posezónní odpočinek, který pravděpodobně natáhnu na 3 týdny.

Článek o závodu

https://zlinsky.denik.cz/ostatni_region/ondrej-velicka-se-rozloucil-se-sezonou-osmym-mistem-v-trebonskem-maratonu-202110.html

Výsledky závodu

http://irontime.cz/vysledky1581/

Záznam závodu v Garmin Connect

https://connect.garmin.com/modern/activity/7665915199

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *