Tuřanský novoroční půlmaraton 2016

Nový rok jsem oslavil půlmaratonem v Brně. Alespoň jsem měl důvod neblbnout na Silvestra, takže jsem si jen přiťukl o půlnoci skleničkou šampáňa a šel brzo spát. Během noci bohužel napadl sníh, takže to podmínky alespoň pro mě velmi ztížilo. Boty mám jen silniční a nedá se říct, že by mě na sněhu nějak extra podržely. Nedalo se nic dělat, musel jsem se s tím nějak poprat.

V průběhu prvního kilometru se 2x obíhaly domy okolo startu, takže hned na úvod hezkých 8 kluzkých a zasněžených zatáček. Další kilometr byl také po sněhu, ale naštěstí už po rovině. I když jedna zatáčka se zasněženou zmrzlou kaluží se taky našla, ale naštěstí jsem se dokázal těsně vyhnout běžci přede mnou, který uklouzl a upadl. Třetím kilometrem se trať napojila na hlavní cestu, kde již naštěstí sněhová pokrývka nebyla. Dalších 6 km se běželo celkem v poklidu, nohy jsem měl nějaké ztuhlé, necítil jsem se dobře a okolo 5 km jsem už chtěl být v cíli. Asi to bylo způsobené skupinkou běžců přede mnou, kteří se neustále vzdalovali a mě tak připadalo, že běžím stále pomaleji. Průměrné tempo jsem ale přitom držel výborné až do 8 km okolo 3:45 min/km.

Nejtěžší část tratě ale byla přede mnou, což jsem nevěděl, jelikož jsem trasu předem vůbec nezkoumal. Z hlavní silnice se odbočilo a následoval výběh zasněženou polní cestou dlouhý asi 2 km. Tady jsem nějak rezignoval, rozhodl jsem se šetřit síly, protože prakticky s každým odrazem mi podklouzávala bota. Snažil jsem se vyhledávat alespoň malinké odkryté části cesty, ale brzy jsem to vzdal, protože to nemělo smysl. Soupeři mě předbíhali nebo minimálně dobíhali a hodně jsem ztrácel. Když mi hodinky píply kilometr za 4:56 a následně 4:57 min/km, bylo to hodně deprimující. Nedalo se ale nic dělat a já se snažil běžet dál. Naštěstí následovalo opětovné napojení na hlavní cestu a kousek stoupání po asfaltu až po Mohylu míru, kterou jsme oběhli a běželi stejnou cestou zpátky.

Seběh po asfaltu byl ještě v pořádku, ale jakmile jsme se opět napojili na polní cestu se sněhem, pár běžců mě opět předběhlo. Snažil jsem se běžet rychle, ale hlavně opatrně, terén mi připadal hodně nevyzpytatelný. Jakmile jsme se ale opět napojili na asfaltovou cestu, začalo se mi běžet parádně. V seběhu jsem si odpočinul, konečně jsem se rozběhl a začal si závod zase užívat. Hned jsem předehnal běžce, který mě před chvíli předběhl v klesání a vepředu jsem si brousil zuby na dalšího. S ním to ale bylo složitější a zapřáhl se za mě jako klíště a běžel se mnou hodně dlouho. V krátkém výběhu jsme předehnali dalšího závodníka, který se nás sice chvíli snažil držet, ale dlouho nevydržel. Občas jsme se svým pronásledovatelem běželi vedle sebe a nikdo nechtěl prohrát. Asi 2 km před cílem začal zrychlovat a předběhl mě. Já jsem se ale nedal a držel se ho, ostatně nedělalo mi to žádné velké problémy a cítil jsem se stále docela dobře. Šetřil jsem síly na cílovou rovinku, jenže asi kilometr a půl před cílem jsem si uvědomil, že poslední kilometr bude po sněhu a tam to pro mě bude hodně těžké. Rozhodl jsem se zrychlit a před odbočením na polní cestu směrem k cíli jsem chtěl vytvořit alespoň kraťoučký náskok, abych své umístění dokázal již udržet. Šlo to až překvapivě dobře, náskok jsem zvyšoval až do cíle, kde jsem dokázal být o 23 vteřin dříve. V cíli jsem byl moc rád, že se mi podařilo závod strategicky tak dobře zvládnout. Celkově jsem byl na 11 místě (9. v kategorii) s časem 1:23:36. Čas na první pohled nevypadá nic moc, ale vzhledem k podmínkám jsem velmi spokojený.

Fotky

Fotky jsem použil ze stránek na Rajčeti od Dana a Mag80.

Po prvních 500 metrech.
Po prvních 500 metrech.
závěr prvního kilometru. Nápadně podobná fotka jako ta předchozí :-)
závěr prvního kilometru. Nápadně podobná fotka jako ta předchozí 🙂
Dobíhám do cíle.
Dobíhám do cíle.
Dobíhám do cíle.
Dobíhám do cíle.
Dobíhám do cíle.
Dobíhám do cíle.

Výsledky

Záznam závodu v Garmin Connect

http://connect.garmin.com/modern/activity/1002370482

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *